• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Son dakika… Referanduma yeni tepkiler! Tek destek veren…

Ortadoğu’da bir anda depreme yol açan Mesut Barzani’nin referandum kararına, Birleşmiş Milletler’den de tepki geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres adına yapılan açıklamada, “Şu anda referandum yapılması yönündeki tek taraflı bir karar terör örgütü IŞİD’le mücadeleye, art alınmış bölgelerin yeniden inşa edilmesine ve 3 milyondan fazla mülteci ve memleket içinde yerinden edilmiş kişilerin güvenli bir şekilde art dönüşüne gölge düşüreceğine inanıyor” denildi.

Erbil’e heyetler gönderen ve alternatif teklifler sunan ABD ise, Barzani’nin referandumda ısrarlı olması üzerine yeni izah yaptı. Washington, referandumun IŞİD’le mücadelede çabalarına ve IŞİD’den arındırılmış bölgelerin istikrarına gölge düşereceğini vurguluyor.

Referanduma en katı şekilde karşı çıkan ülkeler Türkiye ve İran. Türkiye bugün Irak sınırında tatbikat başlattığını Sabah saatlerinde açıkladı. Halihazırda ABD’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta MGK toplantısını öne çektiklerini ve Ankara’nın tavrını 22 Eylül’de herkesin göreceğini söylemişti.

İç harp ülkesi Suriye de, referandumun karşısında yer alıyor.

Referandumun ertelenmesini isteyen İngiltere ve Almanya da, ABD ile aynı pozisyonda bulunuyor.

Son dönemde herhangi bir izah yapmayan Rusya ise, geçen ay bölgesel risklere dikkat çekmişti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Kürt meselesinin şimdi Irak sınırlarının dışına taştığı göz önünde tutulursa bu durumun Irak’a komşu ülkelere de etkisi olacaktır” demişti. Rusya, iç harp ülkesi Suriye’de iki yıldır rejimle beraber savaşıyor.

Mitinglerde bayraklar yan yana

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu, yalnızca İsrail tarafından destekleniyor. Referandumu açıkça savunan tek memleket olan İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu, bağımsızlık kararına destek verdiklerini duyuru etti. Tel Aviv yönetiminin halihazırda Bağdat yönetimiyle bir ilişkisi bulunmuyor.

Referandum mitinglerinde ise İsrail ve Kürt yönetimi bayrağı beraber dalgalanıyor. Uluslararası havadis, bilgi, salık ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, fazla sayıda İsrail bayrağı görülüyor.

Referandumu tanımayacağını açıklayan Bağdat yönetimi ise, askeri müdahaleye amade olduğunu hafta sonu açıkladı. Başbakan Haydar el İbadi, referandum planının şiddetle neticelenmesi durumunda askeri olarak müdahalede bulunmaya amade olduklarını söyledi.

Barzani yönetimi, bağımsızlık referandumunu 25 Eylül’de hayata geçirmeyi planlıyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN