• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Piyango Günler: “Şahları da Vururlar” Yeniden Sahnede – MUSTAFA EMRE SELEK

Ferhan Şensoy’un tek kişilik efsane oyunu “Ferhangi Şeyler”e her sezon bir kez muhakkak giderim. En çok da Ses Tiyatrosu’ndakine giderim. En son “Bom”u izledim burada. Mükerrer Ferhan, yani Müjgan Ferhan Şensoy yazmış. Kızı yani üstadın. Mükerrer Arapça’da tekrar eden demek. Ferhan ağabeyin annesinin ismi de Müjgan imiş ve kızına hep mükerrer Müjgan diye seslenirmiş. Çok “Ferhanca” bir espri. Oyun için vasat diyebilirim. O eski “İstanbul’u Satıyorum”lar, “Çok Tuhaf Soruşturmalar”dan sonra “Bom” beni kesmedi açıkçası. “Pera’daki Hayalet” çok daha eğlenceliydi.

Neyse gelelim asıl meseleye. Müjde! Ferhan Şensoy’un 1982’de sahneye koyduğu Şahları da Vururlar Mart ayında Ses tiyatrosunda, yeniden. “Tesadüfün iğne deliği”, tam da ABD – İran gerilimi vuku bulduğunda başladı provalar. Oyun 1982’de, ilk sahnelendiğinde çok ilgi gördü. Çok da eleştirildi. Seyirci gibi oyuna gelen zevat sahnedeki Şensoy’a küfreder ve salonu terkederdi. Üstad geri adım atmak şöyle dursun dozu daha da artırarak Muzır Müzikal’i kaleme aldı. O dönem çıkan muzır neşriyat kanununa atfen oyuna böyle bir isim koyan Ferhan ağabey bu oyun yüzünden uzun sürede yargılandı. Bakalım bu 2020 model “Şahları da Vururlar” kadrosunda kimler olacak? Merakla bekliyoruz.

ABD’de EB-5 Programı E2 Vizesinden Çok Farklı

Amerikadabugun.com’da 27 Ocak tarihinde benim de okurken oldukça bilgilendiğim bir haber Tuğçe Coşkun tarafından paylaşıldı. Uzun süredir içinde bulunduğum bu sektörde konusuna hakim uzman oldukça az. Dolayısıyla böyle yazılara tesadüf etmek güç. Bulmuşken detaylıca irdeleyelim. Öncelikle EB-5 vizesi, E1/E2 vizelerinin aksine ABD’de daimi ikamet etme hakkı sağlıyor. Vize programından yatırımcı, eşi ve 21 yaş altındaki çocukları da yararlanıyor ve sürecin sonunda program yeşil karta evriliyor. E1/E2 vizesinden yeşil karta uzanan süreç çok daha uzun. E1/E2 vizelerinde yatırım hacmi 100.000 $ iken bu rakam EB-5 vizesinde biraz daha farklı. EB-5 yatırımcı vizesi gereksinimlerini karşılamak için, yabancı yatırımcıların kâr amaçlı bir ABD ticari kuruluşuna “risk altında” sermaye yatırımı yapmaları gerekiyor. Hangi projeye yatırım yapacağınıza bağlı olarak, gerekli yatırım tutarı 900.000 $ ile 1.8 milyon $ arasında değişiyor. Diğer taraftan EB-5 yatırımları, en az iki yıl boyunca ABD vatandaşı veya yasal oturma iznine sahip 10 kişiye tam zamanlı istihdam sağlamalı. Non-immigration statüsündekiler bu kapsamda değil.

Laf açılmışken söyleyeyim. E1/E2 vizelerinde yahut EB-5 programlarında bir avukat ile çalışma zorunluluğunuz yok. Daha doğrusu bu vize türlerinin hukuki danışmanlık alacağınız bir boyutu yok. Bir elin parmağını geçmese de işin ehli vize uzmanları sürecinizi ustalıkla yönetebilir. amerikadasirket.com vize ekibi de bu ekiplerden biri.

Piyango günler…

Yazarın izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

mustafaemreselek@gmail.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN