• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Ustalık Meselesi ve Altan Erkekli – Mustafa Emre Selek

Rahmetli Rasim Öztekin vefatından birkaç gün evvel oynadığı son dizi Seksenler’in WhatsApp grubuna bir ses kaydı atmış, merak edenler YouTube’da bulabilir. Diyor ki “İnsan ölünce usta olur”. Rasim Öztekin gitti, ustalar arasına adını yazdırdı. Bu usta meselesi ne zamandır zihnimde. Herkes herkese “usta” der oldu tiyatro camiasında.

Altan Erkekli Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Rutkay Aziz’in kızı sevgili Doğa Rutkay doğacağı sırada Nuran Duru hanımefendiyi hastaneye yetiştiren kişidir. Doğa Rutkay 1978 doğumlu. Rutkay Aziz oyun sahneye koyacağı sırada provalarda bulunan Can Yücel “Oyun her zaman sahneye koyarsın, çocuk her zaman doğmuyor” demiş. Dikkat buyrunuz. Cümle içinde Rutkay Aziz, Ankara Sanat Tiyatrosu, 1978 ve Can Yücel geçiyor. Altan Erkekli 1976’da AST’de profesyonel oldu. Hem de nasıl oldu. Dil – Tarih – Coğrafya’da tiyatro okurken fakülte öğrencilerinin hazırladığı “Kopernikli Yüzbaşı” oyununun başrolü gösterime gelemiyor, onun yerine Altan Erkekli başrolde sahneye çıkıyor. Oyunun galasının ardından yanına yaklaşan Rutkay Aziz “ AST gemisine hoş geldin” diyerek Erkek’liyi profesyonel tiyatro dünyasına kazandırıyor. Benim bildiğim en son 2001’de Yılmaz Erdoğan’ın “Bana Bir Şeyhler Oluyor”unda oynadı. Sonra oynadıysa başka bir oyunda takip edemedim, affola. Öte yandan, 1982’de “Dolap Beygiri” ile başladığı sinema filmlerine de dolu dizgin devam ediyor. Müthiş bir filmografi, onlarca tiyatro oyunu… Bana göre Altan Erkekli tam da bir aktörün olması gerektiği gibi yapıyor ve rol seçmiyor. Kült filmlerde de rol alıyor, popüler YouTube’r filmlerinde de oynuyor. Bunu Güven Kıraç da yapıyor, bana göre oyunculuk budur. Son zamanlarda Kıvanç Tatlıtuğ da buna yöneldi, yakışıklı jön rollerinden sıyrıldı. Bana göre her ne kadar bir tarihçi “Great Men History” anlayışından sıyrılıp Annales School’a yönlenmeliyse, yeni nesil oyuncular da “yakışıklı, kaslı jön” tiplemesinden bir an önce kurtulmalı. Kenan İmirzalıoğlu bir kurtulamadı bundan. Çok iyi oyuncudur, o başka. Neyse toparlayalım. Altan Erkekli müthiş oyuncudur. Rahmetli Rasim Öztekin’e katılmayarak illa vefatını beklemeden “Altan Erkekli ustadır”. Ama herkes değil. Hatta buna bir kıstas bile getirilebilir ama tepeden inme bir kıstas değil tabi. Bir YÖK yaratmanın anlamı yok.

Amazoncular iş başında!

Bazı işler vardır. Uzaktan herkes “Bunu ben neden yapmıyorum? der. İşin içine girilince anlaşılır ki o iş aslında öyle kolay bir iş değil. İşin içine girilince anlaşılır ki daha önceden görülemeyen bir çok detay var ve ciddi uzmanlık gerektiriyor. ABD’de şirket kurulum işi de tam da böyle bir iş. Şu sıralar amazonda satış yapan ve yapmaya “hevesli” herkeste bu düşünce var. “Amerika’da şirket kurmak ne kadar kolaymış yahu!” , “Hemen biz de yapalım bu işi” gibi düşüncelerden kendi işlerini yapamaz oldular. Sonra eyalet vergisi yada federal vergi ödeneceğinde, yada EIN alma süreçleri uzayınca, yada IRS ITIN başvurularına red verince, yada Business License başvurusu yapamadıklarında, yada şirket türü değiştireceklerinde, yada yada yada… Sadece amazonculardan müteşekkil olmayan bu grup gittikçe çoğalıyor. Aman dikkat, işi ehline vermek lazım.

Yazarın izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.
mustafaemreselek@gmail.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN