• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

McCain’den Trump’a Suriye tepkisi

ABD’nin Arizona eyaleti senatörü ve eski reis adayı Cumhuriyetçi John McCain, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından yürütülen ve Suriye rejimine karşı savaşan ılımlı muhaliflere silah temin eden programı bitirmesini “sorumsuzluk“ olarak niteledi.

Arizona’nın Phoenix kentinde beyin tümörü tedavisi gören McCain, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın, Suriye rejimine karşı savaşan ılımlı muhaliflere silah temin eden programı bitirdiği iddialarını hatırlatarak “Bu haberler doğruysa yönetim, (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin’in ekmeğine yağ sürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Trump yönetimin göreve gelmesinin üzerinden 6 ay geçtiğini hatırlatan McCain, yönetimin Kongreye henüz Ortadoğu ile ilgili bir strateji sunmadığını kaydetti.

McCain, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’ya herhangi bir ödün vermek, Suriye’de geniş bir stratejiyi ortadan kaldırmak sorumsuzluk ve kısa görüşlülüktür. Ortadoğu’ya yönelik kapsamlı bir yaklaşımı bırakın, idare henüz DEAŞ’ın yenilmesinden sonra Suriye’ye yönelik bir vizyon bile ortaya koymuş değil. DEAŞ’ın zalimliğiyle büyümesini körükleyen, İran’ın fena niyetli etkisinin yayılmasına ve bölgede istikrarsızlığa yol açan Suriye’deki şiddetli çatışmanın sonlandırılmasının bir parçası olarak ABD’nin stratejisinin mühim bir ayağı (Beşşar) Esed’in indirilmesi olmalıdır.”

Washington Post gazetesinde yer saha ve üst düzey Amerikalı yetkililere dayandırılan habere göre, Trump, CIA’nın Suriye rejimine karşı savaşan ılımlı muhaliflere silah temin eden programını bitirme kararını yaklaşık bir ay evvel aldı.

Yetkililere göre Trump, 7 Temmuz’da Putin ile Almanya’daki görüşmesinden kısa bir süre evvel Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster ve CIA Direktörü Mike Pompeo ile yaptığı bir görüşmede CIA’nın saklı programına nokta koymaya karar verdi.

ABD, Suriyeli muhaliflere yönelik CIA ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından iki ayrı destek programı yürütüyordu.

Pentagon tarafından resmi olarak yürütülen eğit-donat programı Ekim 2015’te dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından bitirilmişti.

Pentagon eğit-donat programı için ayırdığı fonu kısa bir süre PKK/PYD’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) aktarırken CIA’nın programı devam ediyordu.

Washington, SDG’ye askeri eğitim ve destek vermeye devam ediyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN