• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Mark Zuckerberg, 18 ay içinde 12.7 milyar dolarlık Facebook hissesi satacak

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, önümüzdeki 18 ay içinde 35 ila 75 milyon Facebook hissesini elden çıkaracağını duyurdu. Şu anda 170 doları bulan hisselerden toplamda en çok 12.7 milyar dolara denk gelen bir satış bekleniyor.

Zuckerberg, bütün parayı eşi ile beraber kurdukları yardım vakfı Chan Zuckerberg İnisiyatifi‘ne bağışlayacak. Geçtiğimiz cuma Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, geçen 1,5 sene içinde Facebook’un iyi bir iş performansı sergilediğini yazan Zuckerberg, eşi Priscilla ile beraber küresel zorlukları çözmek için mesuliyet hissettiğini ve bunun için Facebook hisselerinin elden çıkarılacağını paylaştı.Hisse satışlarından elde edilen gelir eğitim, ilim ve savunmada yer saha çalışmaları finanse etmek için kullanılacak.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.10”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

I want to share some important news about Facebook and how Priscilla and I are funding our philanthropy.I’ve often…

Posted by Mark Zuckerberg on Friday, September 22, 2017

Öte yandan açıklamasında,  hisse sahiplerine oylama hakkı vermeyen yeni bir pay türü fikrini rafa kaldırdıklarını belirtti. Bunun sebebini ise son dönemde Facebook hisselerinin paha kazanması olarak gösterdi.

Bildiğiniz üzere Zuckerberg, sık sık Faccebook’un aslında bir şirket olmaktan ziyade, sosyal bir misyon gerçekleştirmek için kurulduğunu dile getiriyor.  Zuckerberg’in attığı bu adım, eşi Priscilla Chan ile kurduğu Chan Zuckerberg İnisiyatifi’nin önümüzdeki dönemde de mühim projelere imza atacağının sinyali. Zira vakıf ilk kez bu kadar yüksek meblağda bir bağış almış olacak.

Zuckerberg, Aralık 2015’te vakfın kurulması ile beraber değeri 45 milyar doları bulan Facebook hisselerinin yüzde 99’unu vakıfa bağışlayacağını duyurmuştu.

En aka hissedar konumunu koruyacak

Facebook kurucusu 12.7 milyar dolarlık hisseyi elden çıkarsa bile, kurduğu şirketin en aka hissedarı olmaya devam edecek. Chan Zuckerberg İnisiyatifi, insanlığın var potansiyelini geliştirmek ve gelecekte bütün çocuklara eşit haklar sağlamak misyonu ile 2015 yılının sonunda kurulmuştu.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN