• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

İsveç’te birinci sıradan aday ilk Türk kökenli siyasetçi

İsveç’te yaşayan Türk kökenli siyasetçi Mikail Yüksel, sağ Liberal Merkez Partisi tarafından Eylül 2018’de yapılacak umumi seçimde Göteborg kentinden birinci sırada mebus adayı gösterildi. Yüksel, partinin hafta sonu düzenlenen Göteborg bölge kurultayında, delegelerin yüzde 69’unun oylarını alarak birinci alelade mebus adayı oldu.

Şimdiye kadar İsveç’te birinci alelade mebus adayı gösterilen ilk Türk kökenli siyasetçi olan 35 yaşındaki Yüksel, seçim bölgesinde delegelerin verdiği aka destekten ötürü oldukça mesut olduğunu söyledi. “Ben Türk kökenli İsveçli bir siyasetçiyim. Bundan sonra Allah ruhsat verirse tek amacım İsveç’in sorunlarıyla ilgilenmek. Benim için ahenk ve getto diye adlandırdığımız kıyı mahallelerdeki çete olayları öncelikli geliyor”’ dedi.

Bulaşıkçılıktan milletvekilliği adaylığına

İsveç’e gelmeden evvel Konya’nun Kulu ilçesinde yaşadığını anlatan Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkedeki hayatıma bulaşıkçı olarak başladım. Pizzacılık, taksi şoförlüğü, kaynakçılık gibi birçok iş yaptım. Türk ve göçmen kökenli siyasetçi eksiği olduğunu görerek Göteborg Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümüne girdim ve aynı zamanda da siyasete atıldım. 3 sene gibi kısa bir sürede fazla gayret göstererek bu başarıyı elde ettim. Hedefim, bir göçmenin bulaşıkçılıktan İsveç meclisine gidip bu memleket için faydalı işler yapabileceğini göstermek. Herkese misal olmak.”

addAd(‘/128070660/Milliyet_Dunya/Detayici_300x250’, [300, 250], ‘Gad300250’, true, 1, 0);

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN