• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Google’ın görsel aramasında dikkat çeken yeni özellikler

Google, görsel aramalarda mühim yeniliklere gidiyor. Şimdiye kadar yapılan aramalarda görsellere bizi ulaştıran Google, artık görseller ile ilgili fazla daha fazla bilgiyi sunmaya hazırlanıyor. Yenilenen Google görsel arama sonuçlarında, karşınıza çıkan bir görselde bulunan yemeğin veya tatlının tarifini görebilecek ya da satın alabileceğiniz bir şey varsa o görsel içindeki ürünler üzerinden eder görüp, satın almaya doğru yönlendirilebileceksiniz.

Yenilenen görsel arama sonuçlarında, görseller minik ikonlar ve yazılarla kategorize edilmiş olarak karşınıza çıkacak. Videolarsa bir videoya, tarife veya satın almaya yönlendirecek.

Google, AMP yayıncılarına sayfalarını test edebilmeleri ve istatistiksel verilere ulaşabilmeleri için bazı araçlar da sunuyor. Site yöneticileri bu araçları kullanarak, video ve tanım gibi detaylarları görsel arama sonuçlarında öne çıkarabilecek. Bunun yanında web siteleri etiketlere ait istatistiklere de ilerleyen zamanlarda ulaşabilecekler.

Pinterest’in başarılı görsel arama tekniklerini klonluyor

Pinterest’ten kopyalanan bu özellik Google’ın Pinterest’ten aldığı ilk özellik değil.  Google, daha evvel de “benzer ürünler” seçeneği ekleyerek kullanıcıların gözlük, ayakkabı, çanta gibi görsel arama sonuçlarında eş ürünleri bulup eder incelemesi yapmasını ve satın alabilmesini sağlamıştı.

Google bu sene düzenlediği geliştirici konferansında Google Lens‘in fazla aka değişimler geçirerek artık kullanıcıların kamerayı tuttuğu yerde ne gördüğünü algılayıp ona göre aksiyona geçebileceğini duyurmuştu.

Pinterest Türkiye’de pek olmasa da dünyada fazla aka bir kullanıcı kitlesine sahip ve bu kitle giderek büyüyor. Google’ın bu platform karşısında bir şeyler yapmaması aka bir hata olurdu. Bu yapılan düzenlemeler ile Google’ın Pinterest’ten kullanıcı alıp alamayacağı ise şu anda bir soru işareti. Diğer yandan Google, suni zeka alanında yaptığı geliştirmeleri ürünlerine bir bir uyarlamaya devam ediyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN