• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Fransa Hindistan’a 31 uçak hibe etti

Le Point dergisinin internet sitesinde yer saha habere göre, Hindistan Hava Kuvvetlerinden üst düzey yetkililerin 17-20 Temmuz arasında Paris’e gelerek görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Geçen sene Hindistan’a 36 tane Rafale tipi harp uçağı satan Fransa’nın, 2005’te kullanmayı durdurduğu Jaguar tipi 31 harp uçağını Hindistan’a hibe ederek yeni bir Rafale satışı peşinde olduğu ileri sürüldü.

Haberde, hibe edilen 31 uçağın sadece eğitim veya yedek parça amacıyla değerlendirilebileceği anlatım edildi.

Habere göre, dünya üzerinde Jaguar tipi uçakları kullanan son memleket olan Hindistan, bu uçakları var 105 uçağın yenilenmesi ve yedek parça takviyesi amacıyla kullanacak.

Haberde, 12 yıldır Chateaudun kentindeki hangarlarda bekletilen Jaguar tipi uçakların adedinin yaklaşık 300 bin avroya satılabileceği kaydedilerek Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Hindistan’dan yeni bir Rafale siparişi alabilme hedefiyle bu uçakları hibe etme kararı verdiği öne sürüldü.

Fransa, uzun yıllar pazarlık yaptığı Rafale tipi harp uçakların satışında başarı sağlamış ve geçen sene Hindistan’a 8 milyar avro karşılığında 36 tane satmayı başarmıştı.

Rafale uçaklarının üreticisi Dassault’un Genel Müdürü Eric Trappier, Hindistan’dan sonra Mısır ve Katar ile 24 uçaklık satış sözleşmesi imzaladıklarını ve Malezya ile 18, Hindistan ile de 57 uçaklık yeni sözleşmeler için görüşmelerin sürdüğünü kaydetmişti.

Fransa, geçen hafta da 21 milyon avroya 63 tane Mirage F1 tipi uçağı, Amerikan Hava Kuvvetlerine, eğitim amacıyla kullanılmak üzere sattığını duyurmuştu.

Fransa-İngiltere ortak yapımı Jaguar uçakları, 1968’de ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve 2005’e kadar Fransız, 2007’ye kadar da İngiliz ordusunda yer almıştı.

Jaguarlar son olarak Körfez Savaşı ve Bosna Savaşı’nda kullanılmıştı.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN