• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

FETÖ ABD’nin terör raporunda

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nda ilk kez Fethullahçı Terör Örgütü’nden bahsedildi.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk kez yer alırken raporda PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’den de bahsedildi.

Raporun Türkiye’yle ilgili bölümünde, Türkiye’nin, başta PKK ve DAEŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelesini sürdürdüğüne dikkat çekilirken Türkiye’de 2016 yılında düzenlenen aka çaplı terör saldırılarının listesine yer verildi.

Milli Emniyet Kurulu’nun, FETÖ’yü 26 Mayıs 2016’da terör örgütü olarak tanımladığı belirtilen raporda, “Hükümet, 240‘tan çok kişinin öldüğü, 2 bin 100‘den fazlasının yaralandığı 15 Temmuz’daki vuruş girişiminden Gülen hareketini mesul tutuyor” ifadesine yer verildi.

Raporda ayrıca hükümet verilerine dayanılarak “22 Kasım itibariyle 86 binden çok FETÖ bağlantılı halk görevlisinin kamudan ihraç edildiği ve 8 Ekim itibariyle FETÖ bağlantıları bulunduğu gerekçesi ile 35 bine yakın kişinin tutuklandığı” bilgisi paylaşıldı.

TÜRKİYE’DE 2016 YILINDA BİN 2014 DAEŞ BAĞLANTILI KİŞİ TUTUKLANDI

Türkiye’nin terör örgütleri ve yabancı terör savaşçılarıyla mücadelesini de sürdürdüğü vurgulanan raporda Ankara’nın terörle mücadele kapsamında attığı bazı adımlar sıralandı.

Raporda yer verilen İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türk emniyet güçlerinin Ocak-23 Kasım 2016 arasında DAEŞ bağlantılı bin 381’i yabancı 3 bin 89 kişiyi gözaltına aldığı ve bunların 618’i yabancı, bin 204’ünün tutuklandığı anlatım edildi.

Ayrıca Türkiye’nin DAEŞ’e karşı Ağustos ayında başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu, DAEŞ ile Küresel Mücadele Koalisyonu’na aktif katılımı, raporun Türkiye kısmında öne çıkan başlıklar oldu.

Türkiye’nin yabancı savaşçılarla mücadelesine ilişkin raporda şu ifadelere yer verildi:

“Türk hükümeti, ülkeye girişi yasaklı kişiler listesinin kapsamını genişleterek, havaalanlarında, limanlarda, otobüs terminallerinde ve hudut kapılarında terörist olduğundan şüphelenilen yabancıları belirlemek için Risk Analizi Birimleri oluşturarak, sınırlardaki askeri ve sivil güçlere ek personel atayarak ve teçhizat sevk ederek, yabancı teröristlerin belirlenmesi için çalışmalarını yoğunlaştırdı.”

Türkiye’nin DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlara yaptığı katkıya da değinilen raporda ülkenin İncirlik ve bölgedeki öbür üslerini DAEŞ karşıtı koalisyona açmasının önemine vurgu yapıldı.

Türkiye’nin Küresel Terörle Mücadele Forumu’nun kurucu üyesi olduğu ve Eylül 2011’den Nisan 2016’ya kadar forumun eş başkanlığını yürüttüğü hatırlatılan raporda Türkiye’nin Hollanda’yla beraber koalisyonun yabancı teröristler üzerine yoğunlaşan çalışma grubunun da eş başkanı olduğu ve 26-27 Ekim’de söz konusu çalışma grubunun uluslararası toplantısına Antalya’nın ev sahipliği yaptığı yer aldı.

PYD YİNE TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK ANILMADI

PKK’nın, 2016’da Türkiye’de terör saldırıları düzenlemeye devam ettiğine dikkat çekilen raporda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 2015 yılı Temmuz ayından bu yana 8 bin PKK teröristini öldürdüğü, yaraladığı ya da ele geçirdiği belirtildi.

Diğer taraftan bu süre zarfında PKK saldırılarında şehit düşen emniyet güçlerinin sayısının ise 750‘den çok olduğu kaydedildi.

PKK’nın uzantısı olan Kürdistan Özgürlük Şahinleri’nin (TAK) de emniyet güçlerine, altyapılara ve turistik tesislere yönelik saldırılarını artırdığına işaret edilen raporda, ABD ve NATO karşıtı Marksist-Leninist teşkilat DHKP-C’nin de faaliyetlerini devam ettirdiğine değinildi.

Raporda PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG terör örgütü olarak anılmazken ilgili bölümde şu ifadelere yer verildi:

“Türk hükümeti, memleket içindeki bazı örgütleri, terör örgütü duyuru etti. Bu örgütler, Türk Hizbullahı, Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP-ML), Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) ve Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP). Türkiye ayrıca Suriye merkezli Demokratik Birlik Partisini (PYD) ve partinin silahlı kanadı YPG’yi, PKK’yla yakın münasebet içindeki terör örgütleri olarak tanımlıyor.”

KÜRESEL TERÖR SALDIRILARINDA YÜZDE 9 AZALMA

Raporda dünya genelinde 2015-2016 yılları arasında terör eylemlerinin sayısında azalma olduğu kaydedilirken İran, halen terörü destekleyen ülkelerin başında gösterildi.

Bakanlığın raporunda teröre destek veren ülkeler listesinde İran’ın yanı dizi Sudan ve Suriye bulunurken İran’ın İsrail karşıtı gruplara destek vermeye devam ettiği, başta Irak, Suriye ve Yemen’de olmak üzere bölgede istikrarsızlığa yol açtığı anlatım edildi.

Raporda, 2015’e kıyasla 2016 yılında terör saldırılarında yüzde 9 azalma olduğu kaydedildi.

Rapora göre dünya çapında 2015 yılında 11 bin 774 terör saldırısı olurken, 2016’da bu sayı 11 bin 72’ye düştü. Terör saldırılarında ölenlerin sayısı ise 28 bin 328’den 25 bin 621’e geriledi.

2016 yılında devlet dışı aktörler arasında en çok terör saldırısının DAEŞ tarafından gerçekleştirildiği anlatım edilen raporda DAEŞ’in Suriye ve Irak’ta aka toprak kaybından sonra terör eylemlerini artırma yönünde eğilim gösterdiği belirtildi.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN