• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

BM uyarsa da, Myanmar Arakanlı Müslümanları suçluyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Myanmar’ın Nobel ödüllü Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Mesul Devlet Bakanı Aung San Suu Çii’nin, ülkedeki durumu bilakis çevirmesini beklediğini belirterek, “Bir şansı var, bunu yapmak için son bir şansı.” dedi.

Guterres, BBC’nin HARDtalk programına verdiği röportajda Suu Çii’nin arakanlı Müslümanlar (Rohingya) konusunda bir an evvel harekete geçmezse yaşanacak trajedinin bütün yönleriyle korkunç olacağını söyledi. Myanmar’daki demokrasinin halen sorunlu olduğunu savunan Guterres,  ülkede Ordunun hâlâ üstünlüğü elinde tuttuğunu ve Arakan eyaletinde sahada yapılanlar konusunda baskı oluşturduğunu dile getirdi. Guterres, “Tabii ki ülkenin liderinin durumu zapt etmesi, bilakis çevirmesini bekliyorum. Bir şansı var, bunu yapmak için son bir şansı var” diye konuştu.

Etnik temizlik uyarısı

Ordunun saldırının “etnik temizlik” derecesine ulaşabileceği uyarısı yapan Guterres, “Eğer durumu şimdi bilakis çevirmezse yaşanacak trajedi tamamıyla korkunç olacak ve maalesef bunun ileride nasıl telafi edebileceğine dair bir yol göremiyorum” ifadesini kullandı.

Myanmar Genelkurmayı Müslümanları suçladı

Myanmar Genelkurmay Başkanı Aung Hlaing, Arakan eyaletinde 400 binden çok sivilin komşu memleket Bangladeş’e kaçmasına sebep olan krizden, Arakanlı Müslümanları mesul tuttu. Arakanlı Müslümanların hiçbir vakit “bir etnik öbek olmadığını” söyleyen Genelkurmay Başkanı Hlaing, “radikal” isyancıların bölgede kendilerine bir “kale” oluşturmaya çalıştığını anlatım etti.

Myanmar ordusu, 25 Ağustos’taki polis noktalarına yaptıkları hücum sonrası Arakan’da “isyancıları” hedef aldıklarını söylüyor. Arakanlı Müslüman siviller ise, ordunun kendilerini hedef aldığını.

400 bine yakın Müslüman kaçtı

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan’da sivillere yönelik saldırılarında, 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara ruhsat vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar’dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da denizyoluyla Bangladeş’e geçiyor.

Bangladeş’e 25 Ağustos’tan bu yana 400 bine yakın Arakanlı Müslüman ulaştı.

addAd(‘/128070660/Milliyet_Dunya/Detayici_300x250’, [300, 250], ‘Gad300250’, true, 1, 0);

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN