• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Baidu’dan sürücüsüz otomobil girişimleri için 1.5 milyar dolarlık fon

Çin’in en mühim arama motoru olan Baidu, geçtiğimiz yıldan bu yana sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerinde mühim çalışmalar yapıyor. Son olarak sürüş testleri için California’dan ruhsat almayı başaran Baidu, şimdi de sürücüsüz araba girişimleri için 1.5 milyar dolarlık yeni fonunu duyurdu.

Geçtiğimiz Nisan ayında kendi sürücüsüz araba platformu olan Apollo’yu bütün otomotiv sektörünün kullanımına sunan Baidu, Apollo platformu sayesinde mühim iş birliklerine de imza attı. Şu an için Apollo platformunu kullanan yaklaşık 70 firma bulunuyor ve Baidu açıkladığı yeni fon ile bu alanda büyümeyi hedefliyor.

100 firmaya destek sağlayacak

Hyundai, Bosch, Continental, Nvidia, Microsoft Cloud, Velodyne, TomTom, UCAR ve Grab gibi mühim firmalar tarafından kullanılan Baidu’nun sürücüsüz araba platformu, hem Çin hem de ABD‘de test ediliyor.

Oluşturulan 1.5 milyar dolarlık fonun önümüzdeki 3 sene içinde sürücüsüz araba testleri yapan ve Apollo platformunu kullanan toplamda 100 firmaya destek sağlaması bekleniyor. Son olarak Baidu’nun bu hafta içinde Apollo platformu için mühim bir güncelleme yayınladığını da ekleyelim.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN