• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

Gezginler, freelance çalışanlar, online bir web-sitesi üzerinden kazanım elde edenler ve benzeri işler yapan bir çok girişimci var ve her geçen gün bu sayı daha da artıyor. Bu konuda girişimcilere en çok kolaylıklık sağlayan ülkelerden birisi Amerika ve Amerika’nın Delaware eyaleti diyebiliriz.

Peki neden?

Baktığımız zaman çok duyulmamış ve bilinmemiş bir yöntem ya da işletme fikri olabiliyor öte yandan Türkiye’den de bir çok şirketin burada iş yaptığını ya da uluslararası işlerini bu eyalette yürüttüğünü görebilirsiniz.

Kontrol etmek için: https://icis.corp.delaware.gov/Ecorp/EntitySearch/NameSearch.aspx adresini kullanabilirsiniz. Buraya aramak istediğiniz şirketin adını yazabilirsiniz özellikle yat şirketlerinin adını oldukça görebilirsiniz.

Neden kısmına geldiğimizde ise Delaware Eyaleti şirket kurulumu için 89 USD gibi bir ücret almakta ve şirketin yapısına göre yıllık 225 USD’den başlayan Franchise Tax almaktadır. Yıllık ödenen ücret genel olarak 225 ya da 300 USD olmaktadır. Buna ek olarak Sales Tax denilen uygulama bulunmamaktadır. Gelir vergisi konusunda ise eğer Delaware sınırları içinde yaşamıyorsanız sizden herhangi bir vergi talep edilmiyor. Bu sebeplerden Vergi Cenneti olarakta anılıyor.

 

Şirket Kurmak için Neler Gereklidir?

Şirket kurulumu beyan üzerine yapılmaktadır ve pek bir belge gerekmektedir yani adınızı ve bilgilerinizi siz kendiniz beyan ediyorsunuz.Herhangi bir kimlik bilgisi içeren doküman istenmemektedir. O yüzden şirket kurmak için pasaporta bile ihtiyacınız yok. ABD içinde fiziksel bir yeriniz olmayacaksa mutlaka istenen bir durum söz konusudur. Bu durum “ Registered Agent” olarak bilinir ve şirket kurmak için gereklidir. Peki ne yapar bu Registered Agent  ? Siz orda olmadığınız için sizin adınıza gelen belgelere vergi ödemelerine bakar ve bunu size bildirir kısacası şirketinizin “Good Standing” olarak kalmasını sağlar. Ayrıca isterseniz şirket bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur. Şirket açarken eğer çok vaktiniz yoksa işler hızlansın derseniz Eyalete ekstra 100 dolar daha verdiğinizde aynı iş günü içinde açabiliyorlar. Ayrıca çok merak edilen bir konu ise bir Amerika adresine sahip olmak zorunda değilsiniz. Şirket kurmak için Amerika’da bulunmak zorunda da değilsiniz.

Örneğin limited şirketi (LLC) kurmak için:

1-) Şirket Adı

2-) İletişim bilgileri

3-) Şirket yönetici(leri) belirtmeniz yeterlidir.

Ayrıca şirketinizi kurduktan sonra çok kolay bir şekilde şirket yöneticilerini ya da şirketin sözleşmesini değiştirebiliyorsunuz ve bu tamamen şirket içinde olan bir durum oluyor dışarıya açıklamak ya da bildirmek zorunda olmuyorsunuz. Yıllık ödeyeceğiniz Franchise Tax adı altındaki vergi de gelirinize göre değişmemektedir.

Kısacası Amerika’da kuracağınız bir şirket bir çok işinize çözüm getirebilir ve uluslararası çalışmalarınızı kolaylaştırır, hatta bir yat ya da botunuz varsa bunu da bir Delaware şirketinde çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz.

şirket kurulum işlemleri için http://delawaresirket.com ‘u ziyaret edeblirsiniz.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN