• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

Amerika’da en yüksek ve en düşük maaşlı bölgeler

Söz konusu Amerika olduğunda, ülke çapında ortalama maaşlardan bahsetmek imkansız. Zira herkesin bildiği üzre Amerika Birleşik Devletleri dünya üzerinde gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke. Dolayısıyla değil ülke çapında, eyalet bazlı bir gelir incelemesi yapmak dahi oldukça yanlış yönlendirmelere yol açabilir. Bu sebeple biz de bu defa bölge bölge gelir araştırması yaptık. Haftalık olarak verilen gerçek maaş* değerleri ışığında ABD’nin en yüksek ve en düşük maaşlarının kazanıldığı yerlerini belirledik.

*Gerçek maaş kavramı şu anlama geliyor: elde edilen gelirin dışarı çıkıldığında satın alma gücü ne kadar? Şöyle ki; ürün ve hizmet fiyatlarının yüksek olduğu bir yerde kazanılan yüksek bir maaş aslında çok anlam ifade etmeyecektir. Bu durumda hesapta gözüken para belki düşük nüfuslu, ürün ve hizmet fiyatlarının da fazlasıyla ucuz olduğu bir bölgede alınan nispeten düşük bir ücrete göre aslında satın alma gücü bakımından daha aşağıda olacaktır. Yani Manhattan’da kazanılan aylık $5000 maaş, Alabama’nın bir kasabasında kazanılan $2000’dan daha düşük yaşam standartları sağlıyor olabilir. Bu çalışmayı basit bir istatistiki araştırmadan ayrı tutan da işte bu hesaplama. 

Pew Research Center tarafından, Amerikan İşgücü İstatistikeri Dairesi’nin  (US Bureau of Labor Statistics) verileri doğrultusunda hazırlanan rapora atıfta bulunarak verdiğimiz bu veriler, her bölgenin yaşam standartları ve fiyat eğrileri göz önün alınarak incelenmiş; dolayısıyla da kazanılan maaşların ‘gerçekte’ ne kadara denk geldiğini ortaya koyuyor. Aksi halde en yüksek maaşlı bölgelerin başında New York, Boston, Washington DC gibi şehirlerden bölgeleri görmemiz gerekirdi; ancak bu çalışmada çok daha farklı yerler ön plana çıkıyor.

İşte o çalışmanın neticesinde ortaya çıkan tablo: 

 

abd en çok ve en az kazanan bölgeler

CALIFORNIA GELİR EŞİTSİZLİĞİNDE EN ÖNE ÇIKAN EYALET

Listenin başında aslında çok da sürpriz olmayan bir biçimde Silikon Vadisi‘ni de içine alan San Jose-Sunnyvale-Santa Clara bölgesi yer alıyor. Silikon Vadisi’nde ortalama haftalık gelir $2,069 seviyesinde; ancak bölgenin genel pahalılığıyla birleştiğinde (Honolulu, New York ve Jersey City’nin ardından ABD genelinde üçüncü sırada) bu miktar elbette biraz eriyor. Yine de ülkenin geri kalanıyla karşılaştırıldığında bu meblağ o kadar yüksek ki, içerisinde bulunduğu bölgeyi ilk sıraya yerleştirmeye yetiyor denebilir.

Listeye yansımamış olsa da, çalışmanın ortaya koyduğu ve yazının başında söz ettiğimiz ‘ABD’deki gelir eşitsizliği’ni kanıtlar nitelikte olan bir bilgi de şu: Silikon Vadisi’nin biraz batısında yer alan Santa Cruz Metro Area’da haftalık ortalama kazanç yalnızca $888 seviyesinde ve bu bölge de Silikon Vadisi’ni içine alan bölgeye benzer bir pahalılık gösteriyor. Dolayısıyla ‘gerçek gelir’ miktarı çok daha düşük seviyelerde. (Santa Cruz’da kazanılan ortalama haftalık maaşın gerçek değeri $737’a tekabül ediyor.)

Santa Cruz’a benzer nitelikte durumlar, California içerisinde Santa Rosa, Napa, Oxnard-Thousand Oaks-Ventura ve Salinas için de geçerli.

 

EN DİKKAT ÇEKEN BÖLGELER

California’daki genel durumun aksine, en dikkat çeken metro bölgelerinden biri West Virginia’da yer alan Beckley bölgesi. Ortalama haftalık kazancın yalnızca $707 olduğu bu bölge, aynı zamanda ülkede hayat pahalılığının en düşük olduğu yerler arasında; dolayısıyla kazanılan maaşın gerçek değeri %28 oranında artıyor.

ABD çapında en şanssız bölgeyse açıkça görüldüğü şekilde New Jersey’de yer alan Ocean City. Ortalama haftalık maaşın $640 seviyesinde olduğu bölge, aynı zamanda ülke çapındaki ortalama hayat pahalılığı seviyesinin de %8.4 üstünde yer alıyor. Haliyle Ocean City’de elde edilen haftalık ortalama maaşın gerçek değeri yalnızca $590 ve bu aynı zamanda ABD’deki en düşük değer…

Bir diğer dikkat çeken veriyse  Alabama, North Carolina ve Washington’ın kendi içlerinde oldukça çelişen standartlara sahip olmaları. Bu üç eyalet, listeye de yansıdığı gibi hem en yüksek hem de en düşük maaş seviyelerinin bir arada gözlendiği bölgelere sahipler; üstelik toprak ve nüfus olarak da en ön sıralarda bulunmuyorlar.

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN