• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Alphabet, Uber rakibi Lyft’e 1 milyar dolar yatırım yapabilir

Google’ın çatı şirketi olarak karşımıza çıkan Alphabet, Uber’in ABD’deki en aka rakibi olan Lyft‘e aka bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Axios‘un raporuna göre 1 milyar dolar değerinde olması beklenen yatırım, Lyft’i sevindireceği kadar Uber‘i de üzecek gibi görünüyor.

Tabii ki Alphabet şirketinin Lyft’e yatırım yapmasının sürpriz bir karar olmadığını da ekleyelim. Geçtiğimiz Mayıs ayında Alphabet şirketlerinden olan ve sürücüsüz otomobiller konusunda çalışmalar yapan Waymo‘nun Lyft’le sürücüsüz otomobiller için iş birliğine gittiğini sizlere aktarmıştık.

7.5 milyar değerlemeye ulaşmıştı

Rapora göre Alphabet, CEO koltuğunda oturan Larry Page‘in de desteği ile yatırım hakkında çalışmalara başladı. En son geçtiğimiz Nisan ayında yatırım alan Lyft, 7.5 milyar dolar değerleme ile 600 milyon dolar yatırım almayı başarmıştı. Hem Alphabet hem de Lyft’in konuyla ilgili herhangi bir izah yapmadığını da ekleyelim.

2017 yılına fena bir başlangıç yapan ve skandalların ardından CEO koltuğuna geçtiğimiz Ağustos ayında Dara Khosrowshahi‘yi getiren Uber’in bu yatırıma nasıl tepki vereceğini ise vakit gösterecek. Son olarak Google’ın Uber‘in ilk yatırımcılarından olduğunu da ekleyelim. Kısacası Google, laf konusu yatırımın gerçekleşmesi halinde ABD’de neredeyse bütün pazarı elinde tutan iki şirketin de yatırımcıları arasında yer alacak.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN