• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Alman yazılım devi SAP, müşteri profilleme girişimi Gigya’yı satın aldı

Türkiye’de de kurumsal yazılım pazarının şef oyuncularından olan Alman yazılım şirketi SAP, çevrimiçi alıcı profilleme girişimi Gigya’yı satın aldığını açıkladı.

İnternet kullanıcılarının bir nevi dijital kimliklerini çıkaran Gigya’nın SAP tarafından satın alacağı kısa süre evvel konuşulmuştu. Yapılan resmi açıklamayla bu söylentiler doğrulanmış oldu. Taraflar satın alma rakamı hakkında bir bilgi paylaşmasa da resmi olmayan bilgiler Gigya’nın 350 milyon dolara SAP’ye bağlandığını paylaşıyor. Girişimin 2014’te Intel Capital öncülüğünde aldığı 35 milyon dolarlık yatırımda da 250 milyon dolardan değerlendiği açıklanıyor.

Ar-Ge çalışmaları İsrail’de devam eden San Francisco merkezli Gigya, internette kullanıcı profillemesi yapan bir girişim. Şu anda yüzlerce site üzerinden 1,3 milyar alıcı bilgisine sahip ve bu teknolojiyi artık SAP’nin bilhassa e-ticaret hizmetlerine entegre ederek elektronik mağaza sahiplerinin müşterilerini daha iyi tanımasını sağlayacak.

SAP, her ne kadar kurumsal yazılım kategorisinde anılsa da e-ticaret odaklı hizmetler sunuyor. Bu alanda müşterileri tanımanın öneminin de farkında ve halihazırda SAP Hybris Profile adlı ürününü Gigya sayesinde güçlendirmek istiyor. Gigya Kurucu Ortağı ve Başkanı Carsten Thoma da alıcı güveninin alıcı odaklı organizasyonlar için esas paha birimi olduğuna işaret ediyor ve bu konuda yetkin olduklarını ekliyor.

Gigya’nın 300 çalışanı bulunuyor ve bu yılın son çeyreğinde tamamlanması beklenen satın almayla çalışanların tamamı SAP bünyesine geçecek. Bu birleşmeden sonra SAP’nin son kullanıcılar hakkında daha iyi analiz ve hedefleme yapacağına kuşku yok. Rakiplerinin bu atağa nasıl cevap vereceğini ise vakit gösterecek.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN