• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

15 Temmuz etkinlikleri dünya basınına damga vurdu

15 Temmuz Vuruş Girişimi’nin yıldönümü dolayısıyla yapılan anma törenleri hariç basında aka yankı buldu.

Dünya basını, yıldönümünde düzenlenen etkinliklere geniş yer ayırdı. Çıkan ova ve haberlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları damga vurdu.

Fransız Le Monde gazetesi “En karanlık gecede yazılan destanın üzerinden bir sene geçti” başlığını attı. Yüzbinlerce kişinin yıldönümünde şehitleri anmak için toplandığını belirtti.

Le Figaro haberinde, “Türkiye vuruş girişiminin başarısız kalmasını kutluyor.” başlığını kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkinliklerdeki konuşmalarına atıflarda bulundu.

Almanya’da Frankfurter Allgemeine de anma törenlerine geniş yer verirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Hans, Corc ne der ben şahsen buna bakmam, Hüseyin, Ayşe, Fatma ne der ona bakarım.” sözlerine yer verdi.

Bild gazetesi “İstanbul’da mega gösteri” başlığını atarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Guantanamo önerisine yer verdi.

Almanya’nın Sesi Deutsche Welle yüzbinlerce kişinin katıldığını vurguladığı Milli Birlik Yürüyüşü’nden kareler paylaştı. Katılımcıların ellerinde bayraklarla 15 Temmuz’da şehit olanların unutulmadığını gösterdiği belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Milli Birlik Yürüyüşü’ne katıldığı kaydedildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vuruş girişiminin yıldönümünde milyonlarca kişiye hitap ettiğini belirtti. BBC, Erdoğan’ın, “Benim vatandaşımın elinde silah mı vardı? Sadece elinde aynen bugün olduğu gibi bayrağı vardı, ama bunun yanında fazla daha etkili bir silah vardı. O silah da imanıydı, imanı.” sözlerine vurgu yaptı. BBC “Türkiye’de vuruş girişiminin yıldönümünde Erdoğan ülkeyi savunanları selamladı” dedi.

Financial Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vuruş girişimi sırasında sokağa çıkanların Türkiye’nin geleceğini kurtardığını söylediğini vurguladı.

The Guardian, yüzbinlerce insanın, bir sene evvel darbeci askerlerin fazla sayıda kişiyi şehit ettiği, eski adıyla Boğaziçi Köprüsü’ne akın ettiğine dikkat çekti. Gazete giderek güçlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tebrik etkinliklerine katıldığını belirtti.

Amerika’nın Sesi VOA, “Erdoğan’dan Batı’ya: “Sizin Ne Diyeceğinize Bakmam” başlığını kullandı. VOA meclis bahçesinde düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meclisten geldiği takdirde idam cezasını onaylayacağını belirterek, Amerika ve Avrupa ülkelerine yönelik mesajlar verdiğini belirtti.

Amerika’nın Sesi, genç-yaşlı, kadın-erkek fazla sayıda vatandaş vuruş girişimini karşı durmak ve hayatını kaybedenleri anmak için bir araya geldi, yorumunda bulundu.

Amerikan Washington Post, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açtığı “15 Temmuz Şehitler Abidesi”ni havadis, bilgi, salık yaptı.

Wall Street Journal da Türkiye vuruş girişiminin başarısız kalmasını kutladı diye yazdı. 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN