• Dolar Alış 31.1467TL
 • Dolar Satış 31.0224TL
 • Euro Alış 33.7565TL
 • Euro Satış 33.6218TL

“Community College” Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek öğretim seviyesinde çok sayıda seçenek vardır. Bunlardan bir tanesi de, şimdilerde diğer bir çok ülkede de örnek alınan ve adapte edilen “community college”‘dır. (mahalli kolejler) “Community college”, kimi zaman “junior colleges” olarak da adlandırılır; 2 yıllık, makul ücretli eğitim veren ve çoğunlula öğrencilerin 4 yıllık eğitime geçişte bir basamak olarak kullandıkları yüksek öğrenim kurumlarıdır.

Sayısal verilere göre, ABD genelinde 2012 yılı itibariyle 1,167 adet community college eğitim vermekteydi ve toplamda 12.4 milyon öğrenci de bu okullada öğrenim görmekteydi. Bu okullar, aynı zamanda lisans seviyesinde öğrenim gören öğrencilerin de yarısını hazırlıyor. Community college’larda öğrencilere sunulan eğitim seçenekleri ise şöyle:

 • Yüksek öğrenime serbest geçiş (çoğu okul yalnızca lise diplomasını öğrencileri kabul etmek için yeterli görmektedir)
 • 4 yıllık lisans programlarına öğrencileri hazırlamak
 • İş gücü gelişimi ve nitelikli eğitimin verilmesi
 • Kredisiz programlar (örneğin ikinci dil olarak İngilizce’nin öğrenilmesi, kültürel aktiviteler ve ya kültürel zenginleşme amaçlı eğitimlerin sunulması)

Community college’lar, kendine has bir eğitim ortamı sunmaktadırlar ve yapısal olarak çoğunlukla oldukça küçüktürler. Bu okullar ayrıca:

 • 4 yıllık eğitim için bir basamaktır: community college’lar akredite kurumlar olduklarından, öğrenciler eğitimleri sonunda ve ya ortasında bu tip bir eğitim için transfer talep edebilirler.
 • Uygun ücretlidir: Community college’a gitmek, bir kişi ve ailesi için binlerce dolar paranın ceplerinde kalması anlamına gelir. Bir community college’a gitmenin yıllık masrafı ortalama $2,713’dır. Buna karşın, devlete ait, 4 yıllık eğitimin verildiği bir üniversite ya da kolejde okumanın yıllık masrafı ortalama $7,605’dır.
 • Ayırıcıdır: Özellikle yeni gelişmekte olan sanayiler (yeşil enerji gibi) bu alanda yetişmiş özel elemanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Community college’larda öğrenim gören kişiler bu alanlarda teknik dersler vermektedirler.
 • Sanayi ile ortaklık içerisindedirler: Hem sanayinin ihtiyacını karşılamak, hem ekonomiye destek olmak hem de verimli iş gücü yetiştirip eğitimli bireyler ortaya çıkarabilmek adına community college’lar, sanayi ile iyi bir iletişim içerisinde bulunurlar. Bu sayede, öğrencilere ihtiyaçları olan teknik eğitim ve staj imkanları sunulmuş olur.

Tüm bu özellikleri ile ele alındığında, community college’lar bir çok lise diploması sahibi öğrenci için oldukça tercih edilebilir bir eğitim vermektedirler. Gerek maddi açıdan güçlükler yaşayan ve akademik başarısı üst düzey olmayan kişiler için, gerekse gelişen teknoloji ile ortaya çıkan yeni sanayilerde yer almak isteyen daha odaklanmış bireyler için communiy college’lar günümüzde tüm dünyada örnek alınan bir eğitim sistemini ürünü.

 

Bu yazı amerikadabugün.com ekibi tarafından yazılmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN