• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Amerika’da Vize Süresinden Daha Uzun Kalma

Amerikan vize başvurularında birden fazla vize türü bulunmakta ve bu vize türleri içinde farklı uzunlukta vizeler verilmektedir. Vize tarihinden uzun kalmak derken aslında neyi kastediyoruz burada, var olan oturum sürenizi mi? Yoksa vizenizin bitiş süresi mi?

Öncelikle F1 ve J1 vizeleri ile ABD’ye seyahat ettiyseniz çok uzun süreli vizeniz olmamalı ve belirtilen tarihten maksimum 1 ay sonra çıkışınızı yapmanız gerekmektedir. Fakat çıkış sağlamazsanız ve kaçak bir şekilde yaşamaya devam ederseniz ne olabilir?

Hakkınızda bir ihbar olmadığı ve ya siz bir suça karışmadığınız sürece ortalama bir şekilde yaşamınıza devam edebilirsiniz. Evlenebilirsiniz, çocuğunuz olabilir; hatta o çocuklar Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanırlar. Olası bir şekilde bu süreç içinde siz vatandaşlığınızı kazanamadınız ve Türkiye’ye dönmeye mecbur kaldınız. Bu durumda ne olur?

Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra tekrar vize başvurusu  yapmak isteyebilir ve oradaki yaşamınıza devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak, bu konuda ABD Hükümeti çok nettir ve başvuran adaylara vize verilmemektedir. Tekrar ülkeye girebilmek için en az 10 yıl Türkiye’de geçirmeniz gerekmektedir. Fakat bu süre içerisinde; çocuklarınız (Eğer ABD vatandaşı ise) sizi 18 yaşına geldiğinde vatandaş yapabilmektedir.
İkinci olarak, J1 vizesi ile gittiniz ve bunu F1 vizesine çevirmek istediniz. Bir okula kaydoldunuz ve bekliyorsunuz; ancak bu süre içindede J1 vizeniz son buldu. Bu durumlarda sonradan oluşabilecek bir problem görünmemektedir. Fakat bu özellikle “Work and Travel” ile gelip ABD’de kalmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir ve bu artık yaygın olarak bilindiğinden vize değişimi çok kolay olmamaktadır. Çoğunlukla vize başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır.
Son olarak herhangi bir vize turu ile ABD sınırlarına giriş yaptınız ve belirtilen oturumu aştınız, bu durumda ise eğer aşılan süre çok değilse; yani bunu bir sebep ile açıklayabiliyorsanız bir problem olmamaktadır. Aksi takdirde bir sonraki ABD seyahatlerinizde bu durum gümrük görevlisi tarafından sizlere sorulabilmektedir.

İyi seyahatler!

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN