• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Amerika’da En Popüler Üniversite Bölümleri

Yurtdışı eğitimi görmek isteyen öğrenciler için en popüler destinasyonlardan birisi olan Amerika’da 4,000’den fazla üniversite mevcut ve bir milyondan fazla uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Her yıl binlerce genç, kariyerlerini ve yaşamlarını değiştirmek için Amerika’da okumayı seçerken, MIT, Stanford ve Harvard gibi dünyanın en iyi eğitim kurumları, tüm akademik alanlarda çok çeşitli kurslar, lisans ve lisansüstü derecelerde mükemmel programlar sunuyor.

Amerika’da yüksek öğretim sistemi, öğrencilere ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre son teknoloji ile en iyi şekilde donatılmış esnek seçenekler sunarken, uluslararası bir derece, farklı projeler üzerinde araştırma yapma, farklı bakış açıları ve geniş kariyer imkanları da sağlar. Peki, hangi bölümlerde okuyarak, Amerika’da iş imkanı elde edebiliriz?

Matematik-mühendisliği-dersleri

Matematik ve Bilgisayar Bilimi

Günümüzde matematik ve bilgisayar bilimleri en yüksek kazanç getiren meslekleri barındırırken sektörün ihtiyaçlarına uygun güçlü mezunlar üretir. STEM (Science Technology Engineering Math) konularının bir diğer bölümü olan matematik ve bilgisayar bilimi, işletme ve mühendislikten sonra en çok uluslararası öğrenci çeken üçüncü bölümdür. Matematik ve bilgisayar bilimleri için en iyi üniversiteler arasında ise MIT, Stanford ve Harvard gelirken, ülkedeki çoğu okulun sahip olduğu araştırma fırsatları öğrencilere akademik fırsatlar sunar.

Amerika’da geçtiğimiz yıllarda Information Technology-IT sektörü, en yüksek seviyelerde büyüme kaydeden sektör oldu. Bu alandan mezun olan öğrenciler, sadece Amerika’da değil tüm dünya genelinde yüksek maaş oranları ve istihdam olanakları ile dikkat çekti. Matematik öğrencileri arasında ise istikrarlı büyüme devam ederken mezunları daha çok muhasebe, istatistik, finans, mühendislik ve bilgisayar bilimi alanlarına yönelmiştir. Bugün Amerika’da eğitim alan öğrenciler arasında bilgisayar bilimlerini tercih edenlerin büyük bir bölümü Hindistan, Çin, İran ve Türkiye’den geldiği görülmüştür.

isletmeyonetimi-MYO-17112017

İşletme Yönetimi

Küreselleşmenin artmasıyla birlikte işletme bölümü, uluslararası öğrenciler için en önemli alanlardan biri olmaya devam ediyor. Ülke, Financial Times ve The Economist tarafından listelenen sıralamalarda ilk 10’da Stanford, Harvard, Columbia, Wharton, Booth, Haas gibi en iyi 7 işletme okuluna sahiptir. Dünyanın en büyük ekonomisi olarak bilinen ülkedeki Amerikan üniversiteleri, öğrencilere çok sayıda iş fırsatına sahip olmalarını sağlamada büyük rol oynar.

Amerika’da kariyer yapmak isteyen öğrencilerin sıklıkla başvurduğu ve özellikle MBA yani işletme yüksek lisansı programlarına kayıt olduğu bu alan, mezunlar için yüksek kazançlı maaş imkanları ve geniş iş piyasası ile oldukça değerlidir. Ülkede en çok tercih edilen işletme bölümleri arasında muhasebe, uluslararası işletme, pazarlama, finans ve işletme yönetimi gelirken, bugün Amerika’da eğitim alan 196,054 uluslararası işletme bölümü öğrencisi vardır. Bunların büyük çoğunluğunu Çin, Endonezya, Vietnam, Almanya, Fransa gibi ülkelerden gelen öğrenciler oluşturur.

 

muhendis-ve-muhendislik-1Mühendislik

Şüphesiz Amerika’da iş imkanı sunan en popüler bölümler arasında ilk sırada mühendislik yer alır. Bugün özellikle makine, kimya, elektrik ve inşaat gibi sayısız odak alana sahip mühendislik alt dalları mezunlarını birçok iş imkanı ve yüksek kazançlı pozisyonlar bekler. Aynı zamanda mühendisliğin bir parçası olan STEM konuları, Amerika’da uluslararası öğrenciler arasında oldukça popülerken, ülkeye gelen öğrencilerin okumak için ilk tercihleri işletme, ikinci tercihleri ise mühendislik olmuştur. Amerika’da bugün mühendislik eğitimi alan uluslararası öğrenci sayısı 232,710 civarındadır. Bu rakamın %54’ünü İran ve Kuveyt, geri kalanını ise Hindistan, Malezya ve Suudi Arabistan’dan gelen öğrenciler kaplar.

Quacquarelli Symonds şirketi tarafından çeşitli akademik kriterlere göre oluşturulan sıralamada (QS sıralaması) ilk 10’da en fazla mühendislik fakültesine sahip ülke Amerika olarak görülürken, Massachusetts Institute of Technology (MIT), dünyanın en çok aranan ve düzenli olarak listenin ilk sıralarında yer alan üniversitesidir. Onu Harvard, Stanford, Caltech gibi üniversiteler izler. Mühendislik, aynı zamanda Amerika’nın ve dünyanın en yüksek maaşlarını sunan alanlardan biriyken özellikle elektrik, inşaat ve makine mühendisliği, mezunlar için 2019 yılının en kazançlı bölümleridir.

unnamed

 

Görsel ve Uygulamalı Sanatlar

Genel olarak müzik, tiyatro, medya, mimarlık, tasarım, sanat ve film gibi çok sayıda bölümü barındıran görsel ve uygulamalı sanatlar, Amerika’da özellikle Asya ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır. Başvuruda bulunanların sınavlar, portföyler ve proje çalışmaları ile değerlendirildiği Amerikan üniversiteleri, öğrencilere geniş bir yelpazede mezun olduktan sonra sanat alanında güzel bir kariyer elde edebilecekleri aktarılabilir becerilere sahip programlar sunmaktadır. Resimden grafik tasarıma, sahne sanatlarından moda tasarıma kadar farklı dallarda eğitim alabileceğiniz Amerika’da, iş imkanı sunan en iyi bölümlerin yer aldığı üniversiteler arasında ise Parsons School of Design at The New School, Rhode Island School of Design, SAIC, Pratt Institute, Carnegie Mellon, California Institute of Arts bulunur.

bulten-gorsel

Yaşam Bilimleri

Amerika’da eğitim alacak öğrenciler için yaşam bilimleri bölümü, aralarında biyoloji, biyokimya, biyoteknoloji, genetik ve kalıtım, paleontoloji, farmakoloji ve eczacılık, fizyoloji, zooloji ve veterinerlik bilimlerinin de olduğu çok çeşitli alt dallardan oluşur. Biyoloji ve tıp eğitimindeki en iyi konulardan bazılarını bulabileceğiniz yaşam bilimleri, son yıllarda gittikçe daha fazla öğrenciyi kendine çekerken özellikle biyoloji alanında çalışmak isteyen uluslararası öğrenci sayısında artış olmuştur.

Yaşam bilimleri alanında en iyi Amerikan üniversitelerine baktığımızda karşımıza Harvard ve MIT gibi popüler üniversitelerin yanında Cornell, Columbia, Duke gibi güçlü üniversiteler de üst sıralarda yer almıştır.Pictures

Sosyal Bilimler

Son yıllarda Amerika’da sosyal bilimler alanında eğitim alan öğrenci sayısında ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Bugün beşeri bilimlere kayıtlı 75 binden fazla uluslararası öğrenci bulunurken, sosyal bilimler Amerika’da eğitim almak için en iyi bölümlerden biri olarak karşımıza çıkar. Özellikle sosyoloji, psikoloji, antropoloji, siyaset biliminin ağırlıkta olduğu ülkede, aynı zamanda gazetecilik, uluslararası ilişkiler, kadın çalışmaları gibi programlarda da eğitim alan çok sayıda uluslararası öğrenci bulunur.

Bugün, Amerika’da en çok kazandıran bölümler arasında yer alan mühendislik ve işletme yer alırken sosyal bilimleri tercih eden hatırı sayılır bir öğrenci topluluğu vardır, çünkü bu alanda eğitim alan öğrenciler için ülkede araştırma kapsamı çok büyüktür. Ayrıca Amerika’da sosyal bilimler sektörü, pek çok ülkeden farklı olarak mezun olduktan sonra kolay iş bulabilme olanağı sağlar.

Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunmalı?

Amerika’da eğitim alabileceğiniz çok sayıda uluslararası üniversite varken bazıları belirli bölümlerde üstünlüğünü bütün dünyaya kanıtlamış bulunmakta, bunları şöyle sıralayabiliriz:

Tıp – Harvard University

Matematik – MIT

İşletme – Harvard University

Makine Mühendisliği – MIT

Muhasebe ve Finans – Harvard University, MIT, Stanford University

Mimarlık – University of California, Berkeley

Veterinerlik – Cornell University

Felsefe – University of Pittsburgh

Dişçilik – University of Michigan

Sanat ve Tasarım – Parsons School of Design

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN