• Dolar Alış 31.1467TL
 • Dolar Satış 31.0224TL
 • Euro Alış 33.7565TL
 • Euro Satış 33.6218TL

Vize Mülakatlarında Yaygın Olarak En Çok Yapılan 10 Hata

 1. Mülata Hazırlanmadan Gitmek

Tıpkı bir sınavda ya da iş görüşmesinde olduğu gibi, vize mülakatlarında da, sorulabilecek sorulara hazırlıklı gitmek size özgüven sağlayacaktır. Bu da hem sıkça sorulan sorulara doğru cevaplar vermenizi, hem de özgüvenli duruşunuz sayesinde mülakatı yapan kişinin size güven duymasını sağlayacaktır.

 1. Eksik ya da Gerçeği Yansıtmayan Bilgiler Vermek

Eksik ya da yanlış bilgiler sağlamak o anki vize başvurnuzu zorlaştırmak ve en iyi ihtimalle süreci uzatmanın yanı sıra, daha sonra başvurabileceğiniz vizeleri de etkileyebilir. Bunun ötesinde, bu tip bir bilgilenirme size karşı hukuki işlemler başlatılmasına kadar kötü sonuçlar doğurabilir.

 1. Eksik Evraklar

Vize başvurunuz için gerekli belirtilmiş bütün dosyalar sizden mutlaka isteneceği için daha önceden bu konuda dikkatli davranıp bütün evrakları tamamlamak çok önemlidir. İstenen bilgiler mümkün olduğunca açık bir şekilde karşı tarafa sağlanmalıdır. Ayrıca evrakların en düzenli biçimde ve önem sırasıyla ilgilelere sunumu da iyi bir izlenim oluşturacaktır.

 1. Gerekli Vize Başvuru Ücretini Yanında Bulundurmamak

ABD konsolosluklarının sıkı bir ödeme metodu vardır. Başvurunuzu yapmadan önce bu metodların ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmalı, ödenecek ücretleri bilmeli ve buna hazırlıklı bir şekilde vize için başvurmalısınız.

 1. Gereksiz Sağlanan Fazla Bilgiler

Vize mülakatlarında size sorulan soruların cevaplarından fazlasını söylememelisiniz. Bir çok kişi vize mülakatlarında akıllıca davrandığını düşünerek fazla özgüvenli bir biçimde gereksiz detaylı cevaplar verir. Bu da sonucunda sizin aleyhinize işleyebilecek daha fazla soruya sebep olabilir. Örneğin:

 • Soru: ABD’ye neden gitmek istiyorsunuz?
 • Yanlış Cevap: ABD’nin nasıl bir yer olduğunu görmek istiyorum; ve eğer hoşuma giderse ilerde yerleşmeyi düşünüyorum.
 • Tercih Edilen Cevap: Turistik amaçlarla seyahat edeceğim.
 1. Tutarsız Cevaplar

Sağladığınız evraklardaki bilgilerle sizin mülakat sırasında verdiğiniz bilgilerin birbiriyle tam uyumlu olması önemlidir; aksi bir durum sizin aleyhinizde bir sürece yol açacaktır. Ayrıca mülakat sırasında sorulan sorulara da y,ne tutarlı cevaplar vermeli ve net olmalısınız.

 1. Konsolosluk Memuru ile Tartışmak

Mülakat sırasında yapacağınız en yanlış davranış konsolosluk memurları ile tartışmaktır. Ne olursa olsun karşı tarafın sizi tartışmaya sürüklemeyeceğini; ve bu tip bir durumun yalnızca sürecinizi zora sokacağını unutmayınız. Eğer sormak istediğiniz ya da sorun yaşadığınız bir durum olursa bunu memurlara sakin ve kibar biçimde iletiniz.

 1. Kötü İletişim Kurmak

İngilizce’ye çok iyi hakim olmamak ya da yabancı bir dilde iyi iletişim kuramamak vize mülakatlarında kötü bir etki yaratır. Bu tip bir durum yaşayacağınızı biliyorsanız tercüman talep etmekten çekinmeyin.

 1. Gereğinden Fazla Konuşmak

Mülakat sırasında soru sorulan kişi konumunda olduğunuzu unutmayın. Sorulan sorulara gerektiği kadar uzunlukta ve detayda bilgi verip, mümkün olduğunca net olmaya çalışın. Gereğinden fazla konuşmak iyi bir izlenim yaratmayacağı gibi daha fazla soru sorulmasına da yol açabilir ve bu da aleyhinize işleyebilir.

 1. Gergin Gözükmek

Mülakatlar hakkında aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli durumlardan biri, konsolsluk memurunun sizin sağladığınız evraklar ve mülakat sonucunda bir karar vereceğidir. Dolayısıyla elindeki bilgi aslında hayli kısıtlıdır. Bu durumda mülakat sırasında sizin sorulara verdiğiniz anlık tepkiler, vücut diliniz ve sorularınızın tutarlılığıyla doğruluğu karşı taraf için fazlasıyla belirleyicidir. Unutmayın ki hazır gittiğiniz sürece eksik ve ya yanlış bir beyanda da bulunmadığınızdan eminseniz endişelenecek bir durum yok.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN