• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

DUNS Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Kroki: Kroki için tıklayın

DUNS, Data Universal Numbering System’in kısaltmasıdır. Sistem 1962 yılında Dun ve Bradstreet adlı bir şirket tarafından kuruldu. Yıllar içinde DUNS, 330 milyondan fazla işletmenin kayıtlı olduğu dünyanın en çok kullanılan iş kredi sistemlerinden biri haline gelmiştir. Sistem, ABD ve pek çok Avrupa ülkesi de dahil olmak üzere dünya çapında kullanılmaktadır.

Sistem, dünyanın dört bir yanında bulunan kayıtlı şirketler hakkında doğru bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Türü ne olursa olsun her türlü şirket sisteme başvurabilir ve DUNS alabilir. Turkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde kurulu bir sirketiniz icin kayıt olabilir ve sonrasında, şirkete 9 basamaklı bir DUNS numarası atanır. Bu numara evrensel bir kayıt numarası olarak kabul edilebilir. DUNS numarasının resmi vergi kimlik numaraları olan EIN, VAT ID ve ITIN’den farklı olduğunu lütfen unutmayın. DUNS numarası temel olarak bir işletme kredi sisteminin parçasıdır, EIN, VAT ve ITIN ise vergi amaçlıdır.

Temel olarak, katılımcı şirketler, şirketin yapısı ve kredi puanı gibi bilgileri paylaşır. Bu nedenle, sistem genellikle söz konusu şirketin güvenilirliğini kontrol etmek için pek çok katılımcı tarafından kullanılır.

DUNS Başvurusu’nun ücretsiz ve premium secenekleri mevcuttur. Her bir isletme ücretsiz olarak başvuru yapabilir ve ortalama süreç 4–6 hafta arası sürmektedir, eğer DUNS başvurunuzu hızlandırmak isterseniz premium hizmet kullanmaniz gerekmekte ve ücret ülkelere göre değişiklik göstermektedir.


Amacı nedir?

Sistemin ana yararı, işletme ile ilgili çeşitli finansal göstergeleri sağlamasıdır. Örneğin, bankalar şirkete kredi verilip verilmeyeceğini karar vermeden önce sistemden şirketin kredi notunu kontrol edebilir. Satıcılar veya tedarikçiler iş ilişkisine girmeden önce şirketin profiline bakabilirler. Temel olarak sistem, potansiyel iş ortakları ve bankalar tarafından risk değerlendirmesi ve şirketin finansal durumunu tahmin etmek için kullanılır.

Bazı durumlarda DUNS numarasına iş yapmadan önce de ihtiyaç duyulabilir. Örneğin bir şirketi AppStore’a kaydetmek için DUNS numarası gerekebilir. Pek çok Amerikan resmi kurumu, mal tedariki ihaleleri için DUNS numarası isteyebilir.

DUNS uygulaması için hangi bilgiler gereklidir?

İlk olarak, DUNS başvurusu için, kurulmuş bir şirkete sahip olmanız gerekir. Ardından, başvurunun kendisi için şu bilgileri sağlamanız gerekir; sirketinizin kurulus belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri.

Adım adım DUNS başvurusu için buraya tıklayınız.

Sektördeki Diğer Firmalar

İlgili Sektörde Başka Firma Bulunamadı.

Şehirdeki Diğer Firmalar

İlgili Şehirde Başka Firma Bulunamadı.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN