• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

Amerika’da Şirketi Olanlara Tavsiyeler

  • Kroki: Kroki için tıklayın

E-ticaret başta olmak üzere birçok farklı sebeple Amerika’da şirket kurmuşsanız ve sonrasında aklınızda “Nasıl fatura keseceğim?” , “Nasıl Muhasebe tutacağım?,” “ Sales tax nedir ve nasıl ödeyeceğim?” “Müşterilerime nasıl ulaşacağım?” gibi sorular varsa size bu konuda oldukça işinizi kolaylaştıracak tavsiyelerim burada.

1-) Fatura ve Muhasebe İşlemleri

Amerika’da şirket kurduktan sonra ilk akla gelen soru nasıl fatura kesip ödeme alacağınız konusudur. Birçok e-ticaret girişimcisi bu konuda Amerika’da muhasebe sistemine uzak olması sebebi ile Fatura ve Muhasebe işlemlerine uzak kalıyor, bir danışmanlık şirketi ya da muhasebe şirketinin ücretini ödemekte zorlanıyor. ( Yeni başlayan girişimciler için oldukça yüksek olduğunun ben de farkındayım) Benim tavsiyem bu konuda Freshbooks kullanmanız. Hem e-fatura gönderebilir, hem de muhasebinizi kolaylıkla tutabilirsiniz. Ücretsiz sürümü ile başlayabilir ve sonra müşteri sayınızın artması ile pro sürümüne geçebilirsiniz. Biz kendi şirketimizde 2.5 yıldır Freshbooks ile çalışıyoruz ve ayrıca ödemeleriniz düzgün geliyorsa müşterileriniz ödeme yapmadan önceden de ödemenizi alabiliyorsunuz. Freshbooks hesabınızı açtıktan sonra banka hesabınız, paypal hesabınız varsa diğer ödeme araçlarınız hepsini sisteme kolayca entegre edebilirsiniz.Sonrasında tüm ödemeleriniz kategorize oluyor, net kazancınızı hesaplayabiliyorsunuz, böylece vergi dönemi muhasebesel anlamda hiç zorluk yaşamıyorsunuz.

2-) Sales Tax konusu

Amazon’da iş yapan bir çok girişimcinin sorusu bu oluyor genelde… Sales Tax nedir? Tek tek bütün eyaletlere vergi mi ödeyeceğim… ya da benim yerime Amazon Sales Tax ödüyor mu ? …
Sales tax konusu her ürüne göre ve eyalete göre değişiyor, hatta ürünün kargolandığı yere göre bile değişiyor. Örneğin ürün ABD dışından kargolanıyorsa Sales Tax oluşmuyor. Bu konuda New York merkezli B&H markası rekabeti arttırmak için ürünlerin birçoğunu Kanada’dan kargoluyor. Sales tax konusunda ise benim tavsiyem taxjar adlı programı kullanmanız ve tüm eyaletlerle vergi işlerinizi kolayca çözmeniz olacaktır.

3-) Payroll ve işçi alma süreci

Amerika’da şirket kurduktan sonra operasyonel olarak Amerika’da bulunmanız gerekiyor ve bir Payroll’a ihtiyacınız varsa ve bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsanız Gusto size yardımcı olacaktır. Gusto ile tüm çalışanlarınızı payroll sistemine kaydedebilir, ünemployment tax gibi vergilerin hiçbiri ile uğraşmadan ayda 30 USD gibi bir ücrete tüm bu işleri halledebilirsiniz.Ayrıca emeklilik gibi işlemlerinizi de buradan yapabilirsiniz. Payroll sisteminde ayrıca banka hesabınızı etkinleştirerek ödemelerin hepsini otomatikleştirebilirsiniz.

4-) E-posta pazarlama

Bu konuda biz daha önce ABD’de birçok firmayı denememize rağmen en son INBOX ile devam etmeye karar verdik ve kurucusu Onur Genç bizden desteğini hiç eksik etmedi diyebilirim. Müşterilerimizin mailleri hangi gün, hangi saat açtığı hatta en çok hangi müşteri hangi servislerimizle ilgileniyora kadar detaylı analiz sunuyor sistem. Satışlarımızı arttırdığını ve müşterilere hiç bizimde aklımızda olmayan servisleri satmamızı sağladı diyebilirim. İnbox ayrıca yeni girişimcileri desteklemekte ve indirimde sunmaktadır. Buradan detaylı inceleyebilir ve kendileri ile size destek olmaları konusunda iletişime geçebilirsiniz.

5-) PayPal & Stripe

Benim ilk tavsiyem kesinlikle sahte belge yüklememeniz ve gerçekçi olmayan bilgilerle üyelik yapmamanız olacaktır. Malesef en çok telefon aldığımız konu birçok Türk girişimcinin bu sistemleri aldatmaya çalışması ve sahte belge ya da bilgilerle üyeliklerini açması sonrasında ise suspend durumuna düşmesi oluyor.Amerika’da genelde nasıl başlarsanız öyle gidiyor ve işlerinize dürüst olarak başlamanız gerekiyor. PayPal ve Stripe’in en çok önem verdiği konu şu sıralar
a-) ITIN ve EIN Numaraları
b-) Adres doğrulama
Bunlara ek olarak sms alan bir telefon hattınız varsa bu da size kolaylık sağlayacaktır.

Sektördeki Diğer Firmalar

İlgili Sektörde Başka Firma Bulunamadı.

Şehirdeki Diğer Firmalar

İlgili Şehirde Başka Firma Bulunamadı.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN