• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Amerika’da Şirket Kurulumu ve Avantajları

  • Kroki: Kroki için tıklayın

Şirket kurmak için öncelikle yapmanız gereken şirketinizin ismini ve türünü belirlemek. Ardından da şirketinizin kurulum yerine karar vermeniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus ise Amerika’daki her eyaletin ticari konularda geçerli kıldığı yasa ve gereksinimlerinin birbirinden farklı oluşudur.

Mustafa Emre Selek / mustafaemreselek@gmail.com

Eyalet seçimi konusunda ABD’de en çok tercih edilen eyalet Delaware’dir. Öyle ki, ABD genelinde kurulan şirketlerin %50’den fazlası Delaware’de kurulmuş haldedir. Bunun sebebi ise 1900’lerin başından itibaren New Jersey yönetiminin yaklaşımını uygulamaya koyan Delaware yönetiminin şirketleri ve yatırımcıları kendisine çekmek için yaptığı işleyiş ve vergi avantajları gibi kolaylıklardır. Bu konuya örnek olarak da, eyalet sınırları içerisinde faaliyet göstermeyen şirketlerden gelir vergisi alınmamasıdır.

Şirketinizi kurduğunuz yerde de faaliyet gösterme gibi bir zorunluluğu yoktur. Bunun yanı sıra şirketinizi faaliyet gösterdiğiniz yerde kurmuş olmanıza da gerek yoktur. Yani Silikon Vadisinde şirketi işletmek için California’da şirket kurmanız gerekmiyor. Hatta pek çok ABD’li yatırımcı, girişimlerin Delaware’de kurulmasını veya oraya kayıt olarak oraya taşınmasını tercih etmektedir. Bunun sebebi ise kolay ticari kanunlardan yararlanma isteğidir.

Faaliyet göstermek istediğiniz eyalet şirketi kurduğunuz eyaletten farklıysa, faaliyet göstermek istediğiniz eyalette “Statement and Designation by Foreign Corporation” başvurusu yapmalısınız.

ABD’de bir yabancı olarak 2 çeşit şirket kurabilirsiniz: LLC veya Corporation. Eğer kurulur kurulmaz IPO yapmayacak ve çok büyük bir yatırım almayacaksanız LLC ile başlamanız finansal açıdan daha avantajlı olacaktır. Aksi takdirde hem şirket hem de ortaklar düzeyinde 2 kere gelir vergisi ödemek gibi yüklü giderleriniz olacaktır. Bununla beraber eğer IPO’ya gitmeyi planlıyorsanız birden fazla hisse türüyle C-Corp size daha fazla uyacaktır.

İhtiyacınız olan şirket adresi ve banka hesabıdır. Eğer şirketi Delaware’de açmaya karar verdiyseniz, şirket adresinizi dünyadaki herhangi bir yerde gösterebilirsiniz. ABD banka hesaplarını şirketi kurduktan sonra açabilirsiniz. Bunun sebebi ise ABD vatandaşı olmayanların şirket kurmadan şirket için bir hesap açması çok zor olmasıdır. Dolayısıyla şahsi banka hesabından ziyade şirket banka hesabı açmak gereklidir.

Şirketi kurduktan sonra hem raporlamalarınızda yardımcı olacak hem de personel ve vergi ödemeleri kısımlarında destek olacak bir muhasebeciye saatlik yaklaşık 150–400 USD ödersiniz. Her ay yaklaşık 0.5–1.5 saat arasında kendisiyle çalışmanız gerekir.

Sektördeki Diğer Firmalar

İlgili Sektörde Başka Firma Bulunamadı.

Şehirdeki Diğer Firmalar

İlgili Şehirde Başka Firma Bulunamadı.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN