• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Evlilik Yoluyla Yeşil Kart (Green Card) Nasıl Alınır?

Evlilik Başvurusu Yaparak Yeşil Kart Almak

Evlilik yaparak ABD vatandaşlığı almak ABD vatandaşlarının ve daimi oturma izni bulunanların eşlerine kefil olarak adlarına dilekçe düzenlemeleri yoluyla yapılır. Bu başvuru için uygun özelliklere sahip olunduğu hem kefil olan kişi hem de faydalacak kişi tarafından ispat edilmelidir. Sürecin işleyişini etkileyen durum kefil olan kişinin bir ABD vatandaşı ya da daimi oturma izni sahibi kişi (yeşil kart sahibi) olması durumlarıdır.

  • ABD Vatandaşıyla Evlenerek Yeşil Kart Almak

ABD vatandaşlarının eşlerine “birinci derece akraba” olarak kefil olması durumunda vize numarası anında çıkar. Bu durumda adına başvuru yapılan kişi vize alabilir duruma gelmek için vize numarası beklemek zorunda kalmayacaktır. Kefilin dilekçesi (Form I-130) anında onaylanır ve faydalanacak kişiye vize numarası sağlanarak Yeşil Karta başvuru yapmasının önü açılır. Yeşil Kart’a başvuru yapacak kişi halihazırda zaten ABD’de yaşıyorsa durumunu daimi oturma izni olan kişiye çevirmek için bir süreç takip etmelidir. Başvuranın ABD dışında yaşıyor olması durumunda ise vatandaşı bulunduğu ülkedeki konsolusluk/elçilikte göçmen vizesi için başvurusu yapmalıdır.

 

  • ABD’de Yeşil Kart Sahibi Kişi ile Evlenerek Yeşil Kart Almak

ABD’de daimi oturma izni bulunan Yeşil Kart sahibi kişiler de eşleri için kefil olarak Yeşil Kart sahibi olmalarına aracı olabilir; ancak bu süreç diğerine göre daha uzun bir zaman alacaktır. Bunun da sebebi ABD vatandaşıyla evlenen kişiye vize numarası anında çıkıyorken, bu durumda vize numarası için beklemek gerektiğidir.

 

  • K-1 Vizesi

K-1 vizesi aynı zamanda “nişanlı vizesi” olarak da geçer. Bu kategorideki vizeyi alan kişi ABD vatandaşı bir kişi ile nişanlıdır ve vize başlangıç tarihinden itibaren 90 gün içerisinde evleneceklerini taahhüt ederek; ve evliliğin ardından daimi oturma izni alacağını beyan ederk ülkeye giriş yapar. Ancak bu daha kolay bir süreç gibi değerlendirilmemeli ve farklı ücretlendirmeler ile farklı faktörlerin sürece dahil olduğu göz önünde bulundurulmalıır.

NOT: Yabancı eş ile birlikte, koşulları sağlamaları halinde çocuklar da göç edebilirler.

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN