• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Delaware’de Limitet Şirket Kurarak Tekne ve ya Yatınızı Koruyun, Kâr Edin!

Eğer yurtdışından yeni bir tekne, yat ya da bot alacaksanız ve yüksek kayıt ve vergi oranlarından dolayı teknenizi hangi ülkeye kaydettireceğinizden emin değilseniz, bu konuda ABD’de Delaware eyaleti oldukça uygun bir seçenektir. Ortalama 3 yıl için toplam masrafınız yalnızca $500 USD civarında olmaktadır.

 

Neden bir Limitet Şirket Üzerine Teknemi/Yatımı Kaydettirmeliyim?

Son yıllarda birçok kişi Delaware’de bir limitet şirket kurup hem kendilerini hem de teknelerini koruma yoluna gidiyor. Genellikle, yat ve ya tekne sahibi kişiler bu araçlarını ücret karşılığı kiraya veriyorlar. Bu durumda, kendileri bir şehirde, tekneleri ise başka bir şehirde olabiliyor; ve tekneleri daha önce muhtemelen hiç tanışmadıkları birisi tarafından işletilir durumda oluyor. Bu tip durumlarda tekneye ait mali sorumluluklarla ilgili insanların kafasında sorular olması çok normal. Ancak Delaware’de çok basit bir biçimde ve uygun yıllık masraflarla oluşturacağınız bir limitet şirket bünyesinde teknenizi kişisel mali sorumluluğunuzdan çıkarabilir ve herhangi bir hasar sonucu oluşabilecek soruna karşı (sizin ya da teknenizi işleten kişi tarafından) koruma altına almış olursunuz.

Bu uygulamanın aynı zamanda, tekne sahibinin kişisel bilgilerine mahremiyet getirmesi gibi bir artısı da var. Delaware’de limitet şirket kurarken tarafınızdan istenecek bilgiler çok sınırlı ve bu bilgiler sizin kişisel bilgilerinizle ilgili herhangi bir evrak gerektirmiyor; dolayısıyla şirket sahibi kişiler şirketin borçlarına karşı da korunmuş oluyorlar; aynı zamanda da tekneyle ilişkili olarak kişisel gizlilikleri korunmuş oluyorlar.

Bunlara ek olarak, Delaware’de kuracağınız limitet şirket sayesinde, birçok vergi yükümlülüğünden de kurtulmanız mümkün. Teknenin şirkete ait varlık olarak gösterilmesi sonucu bu tip bir kolaylık sağlanabilir; ancak bu adımı atarken yerine getirilmesi gereken koşullar ve atılması gereken adımlar ile ilgili olarak bir danışmanla görüşmekte fayda var; zira süreç daha sonra başınızı ağrıtabilir; ancak doğru yapılması halinde de sizi birçok masraftan kurtarabilir.

 

Teknemi/Yatımı Delaware’de Kaydettirmem Gerekir Mi?

Hayır. Teknenizi ve ya yatınızı, vergi ile ilişkili kimi yükümlülüklerden kurtarmak ve şahsınıza ait mali sorumluluk kapsamından çıkararak bir şirketin güvencesi altına almak için Delaware’de kurulmuş bir limitet şirket üzerine kaydettiriyorsunuz. Bu aynı zamanda deniz aracınızın Delaware Eyaleti nezdinde kayıtlı olmasını (yani bu eyalette barınan ve kullanılan bir deniz aracı olarak) gerektirmez.

Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle Delaware’e yakın konumdaki bir yerde yaşıyorsanız, (Delaware’de yaşamıyor olsanız bile) teknenizi/yatınızı bu eyalet yönetimi altında kaydettirmek kötü bir tercih değil; zira tıpkı şirket kurmakta olduğu gibi, deniz araçlarının kaydettirilmesi ve yasal olarak bulundurulması anlamında da Delaware özellikle mali açıdan çok kârlı bir seçim.

 

Deniz Aracımı Delaware’de Nasıl Kaydettirebilirim?

Limitet şirketinizi oluşturduktan sonra, deniz aracınızı Delaware Eyaleti üzerinde lisanslı göstermek için Delaware Doğal Kaynaklar ve Çevre Kontrolü Departmanı (Delaware Department of Natural Resources and Environmental Control  – DDNREC) ile yürütülecek bir sürece girmeniz gerekiyor. Bu süreç için DDNREC sizden temel olarak şu belgeleri talep edecektir:

  • Satış belgesi (faturası),
  • Tekneye ait üretim sertifikası,
  • Tekne tipi ve boyutları ile teknenin üretildiği yıla ait bilgiler

Teknenizi Delaware’de kayıtlı göstermek için teknenin Delaware Eyaleti içerisinde birbirini takip eden en az 60 gün bulundurulması gerekir. DDNREC bunu denetleme konusunda dikkatli davranır; dolayısıyla kurallara uygun hareket etmekte fayda var. Bu kurallara uyulmadığı takdirde mali cezalar kapınızı çalabilir.

 

Kısa Soru-Cevaplarla Bu Uygulamanın Faydalarını Anlayalım

Deniz aracımı Delaware’de bir şirket üzerinden kaydettirmenin artıları nelerdir?

  • Deniz aracınızı alırken satış vergisinden muaf olursunuz.
  • Deniz aracınıza ait Türkiye’de talep edilecek vergilerden muaf olursunuz.
  • Deniz aracınızın başına gelebilecek herhangi bir durumda mali sorumluluk size değil şirkete aittir.
  • Deniz aracının sahipliği sizin değil, sahip olduğunuz ve kişisel bilgilerinizin mahremiyet altında olduğunda şirketinizin üzerinde görünür.

 

Neden başka bir eyalette değil de Delaware’de şirket kurmalıyım?

Delaware Eyaleti, dünya çapında iş-dostu hukuk sistemi ile ün salmış bir yerdir. Forbes 500’de bulunan dünyanın en büyük 500 şirketinin %60’dan fazlası, birincil olarak Delaware’de hatta Amerika’da işletilmiyor olmalarına rağmen Delaware’de kurulmuşlardır. Bunun tek sebebi hukuk sisteminin iyi çalışması ve ya şirketlerin sırf Delaware’de kurulmuş oldukları için bir güven arz etmesi değildir. Maddi yönden de Delaware’de şirket kurmak; özellikle limitet bir şirket kurmak çok kârlıdır; çünkü şirketlerin yıllık sabit ve çok düşük giderleri olmaktadır. En önemlisi, bir şirket Delaware’de kurulmuş olmasına rağmen burada iş yapmıyorsa, eyalet gelir vergisine tabi tutulmaz.

 

Neden ‘Limitet’ Şirket?

Amacı deniz aracına ait mali yükümlülüklerin bir kısmından kurtulmak ve sorumluluklarına karşı daha iyi bir hukuki koruma elde etmek olan kişiler için, bunu başka bir şirket tipi yerine bir limitet şirket altında yapmanın en temel sebebi maddidir.

Limitet şirketler hisse senetleri satışa çıkaramazlar ve yalnızca bir üye/şirket sahibi ile varlıklarına devam edebilirler. Dolayısıyla yıllık masrafları çok azdır ve sabittir. Buna ek olarak, mahremiyet konusunda diğer şirket tiplerine göre daha korunaklıdır; çünkü şirketin sahibi olan kişilerin kişisel bilgilerinin beyanı, diğer şirket tiplerinin ve eyaletlerin aksine Delaware’de kurulmuş olan bir limitet şirkette istenmez.

Delaware’de kurulabilecek öne çıkan şirket tipleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Özetle, bir tekne/yat sahibi olmayı düşünüyorsanız ya da zaten bir deniz aracınız varsa, işe Delaware’de bir limitet şirket kurarak başlayabilirsiniz. Bu sizin için hem vakitten büyük kazanç sağlayacaktır; hem de Delaware’in iş-dostu hukuk sistemi ve altyapısı sayesinde bir çok işlemi en basite indirgeyecektir; ayrıca maddi olarak da hem kısa vadede hem uzun vadede büyük meblağları harcamanızı engelleyecektir. Eğer tüm bunlar sizin de aklınıza yatıyorsa ve ya daha detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen delawaresirket.com ile iletişime geçin!

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından, delawaresirket.com ile birlikte hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN