• Dolar Alış 6.8283TL
  • Dolar Satış 6.8011TL
  • Euro Alış 7.5974TL
  • Euro Satış 7.5671TL

Amerika’da Satış Vergisi Olmayan 5 Eyalet

ABD’nin beş eyaletinde satış vergisi yok, bu onları oldukça vergi dostu eyaletler yapıyor. Satış vergisinin alınmaması bir çok eyaletteki vatandaşların istediği bir durum, fakat bu her eyalet için mümkün değil.

Alışveriş merkezinde, mağazada veya herhangi bir yerde bir şey satın aldığınızda satış vergisinden nefret ediyor musunuz?
Beş ABD eyaletinde 2017’den itibaren alımlarla ilgili herhangi bir satış vergisi bulunmamaktadır. Satış vergisinin olmadığı bir eyalette yaşamak demek her satın almanızda daha az para vermeniz anlamına geliyor. Satış vergisi, düşük gelirli aileleri zengin gelirli ailelere göre daha fazla etkileyerek, gelirlerinin belli bir kısmını vergiye vermelerini sağlıyor.
Diğer yandan, satış vergisi olmayan bir eyalette yaşamanın belli başlı sıkıntıları da mevcut. Eyaletin bir yerden gelir elde etmesi gerekiyor, fakat satış vergisi olmadığı zaman ki bu zaten birçok eyaletin ortak sorunu yeterince gelir elde edememeleri, eyaletleri farklı yollardan gelir etmeye zorluyor. Böylece eyalet, emlak vergisi ve varlık vergisini artırıyor. Bazı eyaletler ise alkol, sigara ve yakıttan bu açığı kapatmaya çalışır.
Tüm bunların yanında bazı eyaletler gelirlerinin başka yollardan sağlayarak gerçekten vergi dostu olduklarını kanıtlıyorlar. 2017 yılı itibariyle satış vergisi almayan 5 tane eyalet bulunuyor. Aşağıda beş vergi dostu eyaleti görebilirsiniz.

Personal Monthly Plan
from: WP Engine

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN