• Dolar Alış 7.8233TL
  • Dolar Satış 7.7921TL
  • Euro Alış 9.3296TL
  • Euro Satış 9.2923TL

Trump Ekibi Okulların Kapanmasını Desteklemediklerini Belirtti

Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü Başkanı ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ülkede vaka sayılarının arttığını ancak okulların kapanmasını ya da ikinci kez ülke çapında bir karantina uygulanmasını desteklemediklerini duyurdu.

Koronavirüs vakaları ve ölümleri yeniden yükselişe geçen ABD’de, Beyaz Saray Koronavirüs Mücadele Görev Gücü aylar sonra ilk kez Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

Pence, burada yaptığı konuşmada görev gücü ile haftanın ikinci toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu yıl boyunca takındığımız misyona devam ediyoruz. Bu misyon, Amerikan halkının hayatını kurtarmak ve virüs ile mücadelede daha iyi rakamlar ortaya koymak” açıklamasını yaptı.

Bugüne kadar tüm Amerikan valileri ile birçok konferans görüşmesi gerçekleştirdiklerine işaret eden Pence, “Ülkemizde Kovid-19 vakalarının ve hastaneye yatışların arttığını görüyoruz ama aynı zamanda gerekli kaynakların ve testlerin varlığını artırmak için de çabalıyoruz. Aynı zamanda aşı çalışmaları da son hız devam ediyor” dedi.

White House barred audio, video coverage of coronavirus briefing - Business  Insider

Bir ay içinde pozitif testlerde iki kat artış yaşandı

Pence, daha çok testin insanlara ulaşması için de çabalarının sürdüğünün altını çizerek “Son 30 günde pozitif test sayısının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıktığını gördük. Öte yandan Nisan ayından bu yana ölüm oranını yüzde 70’ten daha fazla oranda azalttık” bilgisini paylaştı.

Mike Pence draws criticism for praying during coronavirus strategy meeting  - The National

Kovid-19 aşısı hazırlığı yapılıyor

Pence, aşıların dağıtılması noktasında da hazırlıklarını yaptıklarını aktararak, “Herhangi bir Kovid-19 aşısı onaylandıktan sonra ertesi gün Amerikalıların kullanımı için dağıtıma çıkacak” diye konuştu.

Yerel yetkililerin ve eyalet yönetimlerin virüs ile mücadelede attığı her adımı destekleyeceklerini belirten Pence, “Ancak Başkan Donald Trump şunu açıkça söylememi istedi; bu yönetim asla başka bir ulusal karantinayı ve okulların kapatılmasını desteklemeyecektir” mesajını verdi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN