• Dolar Alış 7.8233TL
  • Dolar Satış 7.7921TL
  • Euro Alış 9.3296TL
  • Euro Satış 9.2923TL

PUTİN: Hipersonik Silahlarda ABD’nin Önündeyiz

Geçtiğimiz günlerde Savunma Bakanlığı’nın genişletilmiş yönetim kurulu toplantısına katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın savunma sanayii ve güvenlik konularıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Rusya’nın dünyada hipersonik (sesten hızlı) silahları olan tek ülke olduğunu söyledi.

Üst düzey askeri yetkililerle yaptığı bir toplantıda konuşan Vladimir Putin, tarihte ilk kez Rusya’nın yeni bir silah sınıfı tasarlamakta ABD’ye karşı bir üstünlüğü olduğunu tüm dünyaya açıkladı.

Rus lideri Soğuk Savaş dönemlerinde Sovyetler Birliği’nin atom bombası tasarlarken ve stratejik bombardıman uçakları ve kıtalararası balistik füzeler inşa ederken ABD’nin arkasından geldiklerini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bugünün modern tarihinde bizi eşsiz kılan bir durum olduğunu belirtmek isterim, Rusya  dünyada sesten hızlı (hipersonik) silaha sahip tek ülke” açıklamasında bulundu.

hipersonik-silah

Ayrıca Rusya’nın deniz temelli hipersonik füze Zirkon’un kara tabanlı bir versiyonunun oluşturulması üzerinde çalıştığını söyleyen Putin, diğer projelerle ilgili çalışmaları ise şöyle anlattı:

”Sarmat gelişmiş verimli kıtalararası balistik füze, kara ve deniz tabanlı versiyonlarıyla Zirkon hipersonik füze, Poseidon kıtalararası insansız deniz denizaltı, Burevestnik küresel menzilli nükleer güçlü seyir füzesi ve diğer sistemler üzerindeki çalışmalarımız plana göre ilerliyor.”

ABD’NİN ÖNÜNE GEÇTİK

Putin Sovyetler dönemi yetişilemeyen ABD teknolojisi ve şimdiki durum ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Atom bombasını yapan ABD’ydi ve Sovyetler Birliği gerisinden geliyordu. Ayrıca fırlatma araçları, nükleer silah taşıyıcıları ve stratejik havacılık konusunda Sovyetler Birliği sadece yetişmeye çalışıyordu. İlk kıtalararası füzeler geliştirilmedi. Ama bugün benzersiz bir durum ortaya çıktı, onlar (ABD) bizi takip ediyor.

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN