• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

Prens Philip 99 Yaşında Hayatını Kaybetti

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, 99 yaşındaki Prens Philip’in hayatını kaybetti. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Kraliçe İkinici Elizabeth, büyük bir üzüntüyle sevgili eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Ekselansları, Windsor Sarayı’nda huzurlu bir şekilde yaşamını yitirdi” denildi.

Prens Philip ve Kraliçe’nin dört çocuk, sekiz torun ve 10 torun çocuğu vardı. İlk oğulları, Galler Prensi Charles 1948 yılında doğdu, onu 1950 yılında kız kardeşi Prenses Anne izledi, York Dükü Prens Andrew 1960 yılında, Wessex Kontu Prens Edward 1964 yılında dünyaya geldi.

Unvanından ve Servetinden Aşkı İçin Vazgeçen Prens Philip

Ülkede 30 gün resmi Kraliyet Yası tutulacak

Kraliçe Elizabeth, Birleşik Krallık gelenekleri gereği Windsor Kalesi arazisindeki Frogmore Bahçeleri’ne gömülmesi beklenen Prens Philip için ‘sekiz günlük yas dönemine’ girecek. Kraliçe, yas sürecinde Covid kısıtlamaları bile olsa herhangi bir görev yapmayacak, kanunlara ‘Kraliyet Onayı’ verilmeyecek ve devlet işleri de duraklatılacak. Bu sekiz günlük yasın ardından, 30 gün daha resmi Kraliyet Yasının devam etmesi bekleniyor.

Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip 73. evlilik yıl dönümlerini kutluyor

Boris Johnson açıklama yaptı

Prens Philip’in öldüğünün duyurulmasının ardından kameralar karşısına geçen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, resmi unvanı Edinburgh Dükü olan Prens’in hayatıyla sayısız gence ilham verdiğini söyledi.

Tüm Birleşik Krallık’ın bugün Kraliçe ile birlikte yas tuttuğunu belirten Boris Johnson, “Prens’i Kraliçe’ye verdiği kararlı destekle hatırlayacağız” dedi, tüm ulusun Prens Philip’e yaşamı için teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

Prens Philip kimdir. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in  hayatı

İngiltere’de halk Prens Philip’i anmak için Buckingham Sarayı önünde toplanıyor. Buckingham Sarayı’nın kapısına çiçek bırakan İngilizler, burada asılı olan “vefat ilanının” fotoğrafını çekmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter’dan baş sağlığı mesajı gönderdi: “Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in vefatı üzerine ülkem ve Türk milleti adına en derin taziyelerimi iletiyorum. Kraliyet Ailesi’nin ve Birleşik Krallık halkının üzüntüsünü paylaşıyorum.” dedi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN