• Dolar Alış 7.3358TL
  • Dolar Satış 7.3065TL
  • Euro Alış 8.8145TL
  • Euro Satış 8.7794TL

Pierre Cardin 98 Yaşında Hayatını Kaybetti

Moda dünyasının efsane ismi Pierre Cardin, 98 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız moda devi Pierre Cardin’in ölümünü açıklayan ailesi, acı haber hakkında detaylı bir açıklama yapmadı.

Pierre Cardin’in Hayatı

2 Temmuz 1922 tarihinde İtalya’nın San Biagio di Callalta şehrinde doğan Cardin 12 yaşındayken ailesi ile Fransa’ya taşındı. 14 yaşındayken Saint-Etienne şehrinde ünlü bir terzinin yanında çıraklık yapmaya başladı ve Paris’de mimarlık okudu. Özellikle 1960’lı yıllarda ‘Space Age’ adı altında yaptığı avant-garde ve fütüristik moda tasarımları ile tanındı. 1939 Yılında Fransa’da Vichy’de kadın kıyafetleri tasarlamaya başladı.

SON DAKİKA: Fransız modacı Pierre Cardin hayatını kaybetti! - Dünya  Haberleri

1959 yılındaki Japonya seyahatinin ardından ilk hazır giyim koleksiyonunu ortaya çıkardı. 1963’te dar, vücudu saran giysi türü taytın dünyaya yaygınlaşmasında rol oynadı. 1966 yılında ilk çocuk koleksiyonunu dünyaya sundu ve ABD’de en çok satan markalar arasında yer aldı.

Beatles için kıyafet tasarladı

1971’de Paris’te “Espace Cardin” mağazasını hizmete sokan Cardin, Beatles grubu, heykeltraşlar, oyuncular gibi birçok sanatçı topluluğuna, özgün tasarımlar sundu. 1980 yılında New York’ ta ‘Metropolitan Saat Müzesi’nde Retrospestive sergisini açarak 30 yıllık çalışmalarını sergiledi.

The Beatles in Pierre Cardin custom suits...I wore this outfit the last  time I rode in a Yellow Submarine! | The beatles, Lennon and mccartney,  Beatles songs

Çin Halk Cumhuriyeti’nden Macaristan’a, İngiltere’den Sovyetler Birliği’ne kadar dünyanın birçok yerine adı ve çalışmaları yayılan Cardin, sadece giyimle sınırlı kalmayıp, mücevher, parfüm, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da moda yaratmayı sürdürdü. 1985 Yılında Fransız Moda Endüstrisi’nden ‘Moda Oscar Ödülü’nü Alan Cardin, 1987’de Moskova’da 10 bin metrekarelik alanda bir mağaza açtı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN