• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

Myanmar’daki Askeri Darbe Yaptırımların Yeniden Gelmesine Neden Olabilir

ABD Başkanı Joe Biden, Myanmar’daki askeri darbenin ardından, Myanmar’a demokratik geçiş sürecinde kaldırılan yaptırımların tekrar geri getirilebileceği sinyalini verdi.

Biden, Myanmar’daki askeri darbe konusunda bir açıklama yaparak, “Myanmar’da Aung San Suu Kyi ve diğer sivil yetkililerin gözaltına alınması, ulusal sıkıyönetim ilan edilmesi, Myanmar’ın demokrasiye geçişine ve hukukun üstünlüğüne doğrudan bir saldırıdır.” dedi.

Demokrasilerde orduların yönetimi devirmeye ya da güvenilir bir seçimin sonucunu silmeye çalışmaması gerektiğinin altını çizen Biden, “Neredeyse 10 yıldır, Myanmar halkı seçim, sivil yönetim ve hükümetin barışçıl yollarla devredilmesi için mücadele veriyor. Bu sürece saygı duyulmalı.” çağrısında bulundu.

Uluslararası camianın da Myanmar ordusuna tepki göstermesi ve bu orduya, yönetimi sivillere tekrar vererek gözaltındakileri de salıvermesi için çağrı yapması gerektiğini belirten Biden, “ABD, bu zor zamanlarında Myanmar halkı ile bir, olanları not almaktadır.” ifadesini kullandı.

ABD’nin bölgedeki ve dünyadaki ortakları ile Myanmar’da demokrasi ve hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması, ülkenin demokratik geçiş sürecini tersine çevirenlerden hesap sorulması için çalışacağını ifade eden Biden, “ABD, demokrasi sürecine dayanarak son yıllarda Myanmar’a uygulanan yaptırımları kaldırmıştı. Bu sürecin tersine dönmesi, bizim yaptırım kanunları ve yetkilerimizi tekrar gözden geçirmemizi ve ardından gerekli adımları atmamızı gerektirecektir.” ifadelerine yer verdi.

Biden, açıklamasının sonunda, “ABD, nerede saldırı altında olursa olsun demokrasinin yanında olacaktır.” mesajını verdi.

Myanmar seçim sonuçlarını kabul etmeyen ordu askeri darbe yaptı

Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gözaltıların ardından darbe yapıldığı duyuruldu.

Myawaddy TV’de okunan bir darbe bildirisinde, Genelkurmay Başkanı, Kıdemli Orgeneral Min Aung Hlaing’in bir yıl süreyle ülkeden sorumlu olacağı aktarıldı.

Myanmar coup: What we know so far, in 500 words | Aung San Suu Kyi News |  Al Jazeera

Darbenin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirildiği belirtildi.

Darbenin ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıklayan ordu, Myanmar’ın bir seneliğine askeri yönetimle idare edileceğini bildirdi.

İktidar partisi, halka, ordunun yönetime el koymasına karşı çıkma ve askeri diktatörlüğe dönülmesine izin vermeme çağrısında bulundu.

Myanmar military seizes power, detains elected leader Aung San Suu Kyi -  World - DAWN.COM
Aung San Suu Kyi

Seçim Komisyonu, 29 Ocak’ta iktidardaki Aung San Suu Kyi’nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimde hile yapıldığı iddialarını reddetmişti.

Myanmar ordusu, seçimlerde ana muhalefetteki Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisini (USDP) desteklemişti.

Myanmar coup blindsides the west | Financial Times

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN