• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

Microsoft ABD Ordusu ile 22 Milyar Dolarlık “Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü” Anlaşması İmzaladı

Teknoloji devi Microsoft, Amerikan ordusuyla 22 milyar dolara yakın bir sözleşme imzaladığını ve 10 yıl boyunca binlerce askere ‘artırılmış gerçeklik’ (AR) gözlüğü temin edeceğini açıkladı.

Söz konusu anlaşma, Microsoft’un 2018’de ABD ordusuna “artırılmış gerçeklik” teknolojisi sağlamak amacıyla yaptığı için 480 milyon dolarlık iki yıllık sözleşmeye dayanıyor.

Microsoft’tan yapılan açıklamada şirketin 2031 yılına kadar ABD ordusuna “Uyumlu Görselliği Artırma Sistemi” (IVAS) tasarımına dayalı toplamda 120 bin AR gözlüğü temin edeceği ve bu gözlüklerin askerlerin sahada ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kapasitesi artırılabilen HoloLens 2 teknolojisine sahip olacağı kaydedildi.

Anlaşma kapsamında Amerikan ordusunun Microsoft’a tam olarak 21.88 milyar ödeyeceği açıklandı.

AR gözlüklerinin Amerikan askerlerine “daha fazla ve güvenilir bilgi” sağlayacağı ve onlara daha hızlı karar verme yetisi kazandıracağı kaydedildi.

Alex Kipman (@akipman) | Twitter
Alex Kipman

Microsoft’tan Alex Kipman bu yeni çalışmanın ABD Savunma Bakanlığı ile teknoloji devinin uzun süredir devam eden, güvenilir ilişkisini yeni bir alana taşıdığını ifade ederek, “Program askerlere, farklı senaryolar dahilinde bilgi paylaşımına ve karar vermeye olanak tanıyan gelişmiş durumsal farkındalık sağlıyor” dedi.

Microsoft wins $ 21 billion US Army custom HoloLens contract •  Eurogamer.net – Jioforme

Microsoft’un yaptığı bu dev sözleşme sayesinde artırılmış gerçeklik konusunda yaşadığı bazı temel teknik sıkıntıları ar-ge yoluyla çözebileceği öngörülüyor. Teknoloji endüstrisinde birçok firmanın artırılmış gerçeklik konusunda askeri kurumlarla sözleşme yapmaya sıcak bakmadığı biliniyor.

Microsoft gözlüklerin prototipinin oluşturulması aşamasında, Uyumlu Görselliği Artırma Sistemi (IVAS) projesi kapsamında HoloLens’lerin askeri versiyonları için 2018’den beri ABD ordusuyla çalışıyordu. Teknoloji devi, ABD ordusunun söz konusu projede üretim aşamasına geçtiğini açıklamıştı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN