• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

LG Akıllı Telefon Piyasasından Çekilme Kararı Aldı

Güney Kore’li elektronik markası LG, cep telefonu ve akıllı telefon şirketi olan LG Electronics’i kapatma kararı aldı. Geçen yıl 23 milyon telefon sattığı açıklanan LG koronavirüs salgını ve akıllı telefon pazarındaki yoğun rekabet nedeniyle piyasadan çekilme kararı alarak, tamamen kapanan ilk akıllı telefon markası oldu.

Bir süredir markayı satın alacak şirket ve bireylerle temasta olan LG, koronavirüs salgını ve akıllı telefon pazarındaki yoğun rekabet dolayısıyla şirketi kapatma yoluna gitti.

Samsung ve Apple’ın arkasından ABD’de orta kesimi hedefleyerek pazar payının %10’una ulaşan LG tamamen kapanan ilk akıllı telefon markası oldu.

Son 6 yılda yaklaşık 4.5 milyar dolarlık bir kayıp yaşayan LG Electronics, bundan böyle elektrikli araç parçası, bağlantılı cihazlar ve akıllı evler üzerine yoğunlaşacağını duyurmuştu. Geçmişte Nokia, HTC, Blackberry gibi markalar da küçülme ya da el değiştirme yoluna gitmiş fakat asla kaybolmamıştı. LG’nin küresel pazarda şu anki payı yüzde 2 seviyelerinde.

Mevcut kullanıcılar için yazılım desteği vermeye devam edecekler

Araştırma şirketi Counterpoint, LG’nin geçen yıl 23 milyon telefon sattığını Samsung’un ise 256 milyon seviyelerine çıktığını duyurdu.

LG’nin akıllı telefon geliri LG içerisindeki gelirin yaklaşık yüzde 7’sine denk geliyor. Bu durum şirket içindeki en düşük seviye olarak da açıklanıyor.

LG yaptığı açıklamada, “Mevcut LG akıllı telefon kullanıcılarımıza yaşadıkları bölgeye bağlı olarak bir süre yazılım güncellemesi ve desteği sağlayacağız” duyurusunu yaptı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN