• Dolar Alış 8.5256TL
  • Dolar Satış 8.4916TL
  • Euro Alış 10.1195TL
  • Euro Satış 10.0791TL

Kanada’da Çocuk Mezarı Skandalı Devam Ediyor

Kanada’da dördüncü kayıt dışı toplu mezar British Columbia eyaletindeki bir yatılı okul yakınlarında bulundu.

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre, Güney Körfez Adaları’ndan Kuper Adasındaki Penelakut Yerli Kabilesi, Kuper Adası Yatılı Kilise Okulu’na ait bölgede 160’tan fazla “belgesiz ve işaretsiz” mezar bulunduğunu duyurdu.

Son haftalarda, ülkede böylece binden fazla isimsiz mezar ortaya çıkarılmış oldu.

Sask. First Nation announces hundreds of unmarked graves found at former  residential school site | CBC News

Justin Trudeau açıklama yaptı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yeni keşifle ilgili gazetecilere verdiği demeçte, “Kalbim Penelakut topluluğu ve ülke çapındaki tüm yerli topluluklar için çok üzgün. Ölenleri hayata döndüremeyiz, ancak gerçeği paylaşabilir ve somut eylem yoluyla ayrımcılık ve sistemik ırkçılıkla mücadele etmek için yerli halklarla birlikte çalışmaya devam edebiliriz” dedi.

Over 750 unmarked graves found near former Indigenous school in Canada,  group says

“Birçok isimsiz mezar henüz keşfedilmedi”

Eski British Columbia Yerli Şefleri Birliği Başkan Yardımcısı Bob Chamberlin, “Bu, buzdağının sadece görünen kısmı” diyerek diğer birçok isimsiz mezarın “henüz keşfedilmediğini” vurguladı.

Yeni bulunan mezarlar, kabile liderlerinini komşu First Nation yerli topluluklarını keşif hakkında bilgilendirmesi ile ortaya çıktı.

Over 1,100 unmarked graves found so far at Indigenous schools in Canada -  Anadolu Agency

Haberde, mezarlarla ilgili daha fazla ayrıntı verilmediği belirtilirken, kabilenin ileri gelenlerinin de görüşme talebine henüz cevap vermediği kaydedildi.

Kuper Adası Yatılı Kilise Okulu, resmi kayıtlara göre 1890’dan 1970’lere kadar Güney Körfez Adaları arasında yer alan Kuper Adası’nda faaliyet gösterdi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN