• Dolar Alış 18.0004TL
  • Dolar Satış 17.9286TL
  • Euro Alış 18.3090TL
  • Euro Satış 18.2359TL

Kanada’da Aşı Karşıtı Kamyoncuların Protestoları Büyümeye Devam Ediyor

Kanada’da aşı karşıtı yüzlerce kamyoncunun başlattığı ‘özgürlük konvoyu’ başkent Ottawa’da destek katılımları ile birlikte büyük bir gösteriye dönüştü. Başkentte hayatı olumsuz etkileyen eylem ve güvenlik endişeleri nedeniyle Başbakan Justin Trudeau ve ailesi ikametgahlarından alınarak başka bir yere götürüldü.

Aşı karşıtı yüzlerce kamyon sürücüsünün 23 Ocak’ta ülkenin dört bir tarafından başkente başlattıkları protesto eylemi, şehirler arası ve şehir içi yollarda trafiği kilitlerken, tüm güvenlik birimleri de alarma geçti.

Kanada güvenlik güçleri, artan güvenlik endişeleri nedeniyle Başbakan Justin Trudeau ve ailesini ikametgahlarından alarak başka bir yere götürdü.

Eyleme kamyonları ile katılan sürücülerin yanı sıra onlara destek veren binlerce kişi de Ottawa’daki federal parlamento binası önünde toplandı.

Ottawa’da eksi 35 dereceye düşen aşırı soğuğa rağmen cuma gecesinden itibaren parlamento bölgesine protestoculara, çevre kentlerden katılımlar da devam ediyor.

Anti-vaccine Canada truckers roll toward Ottawa, praised by Tesla's Musk |  Reuters

Ottawa polisinin gün içinde yaptığı açıklamalara göre, protestocu kamyon sürücülerinin sayısı 2 bini geçerken, onlara destek veren halkın katılımıyla bu sayı 10 bini aştı.

Eylem nedeniyle Toronto başta olmak üzere bazı şehirlerden Ottawa’ya yüzlerce ilave polis görevlendirildi.

Wellington Caddesi boyunca toplanan kamyonlar, halk sağlığı önlemlerini ve Başbakan Trudeau’yu kınayan pankartlarla süslendi.

Canada: Trucks roll in for protest against vaccine mandates, World News |  wionews.com

Bazıları, Covid-19’la ilgili kısıtlamalar devam ederse komünizmin Kanada’da tutacağı konusunda uyarılarda bulunurken, yüzlerce kamyon sürücüsünün varlıklarını duyurmak için korna çalması gürültü kirliliğine neden oldu.

Eylem, farklı grupları bir araya getirdi

Başlangıçta federal hükümeti kamyon sürücüleri için getirdiği zorunlu aşı uygulamasından vazgeçirmek için planlanan eylem, tüm halk sağlığı önlemlerine karşı daha büyük bir harekete dönüştü.

Illogical for truck convoy to claim freedoms threatened by vaccine mandate,  say experts | CBC News

Birçoğu kamyon sürücüsü olmayan grup, hükümete salgınla ilgili kısıtlamaları sona erdirmesi ve “normale” dönmesi için baskı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Kalabalıktaki çok sayıda bayrak, baskıcı yönetimine son verilmesi çağrısında bulunan farklı grupların görüşlerini yansıttı. Protestocuların çoğunluğu Kanada bayrakları sallarken, bazıları aşı karşıtı çevrelerde kullanılan “Kendiniz Düşünün” yazılı pankart taşıdı.

Crowd in Ontario cheers on anti-vaccine mandate truck convoy | World  News,The Indian Express

Kalabalıkta, genellikle ırkçı ve aşırı sağ unsurlarla ilişkilendirilen konfederasyon bayrağı görülürken, yerli göstericiler de Mohawk savaşçı bayrağı ile Metis Nation’ın bayrağını dalgalandırdı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN