• Dolar Alış 7.3634TL
  • Dolar Satış 7.3340TL
  • Euro Alış 8.8972TL
  • Euro Satış 8.8617TL

Kanada’da 57 Bin Yıllık Kurt Fosili Keşfedildi

Kanada’da madenciler, donmuş toprakta iyi korunmuş 57 bin yıllık dişi kurt yavrusu fosili buldu.

Bulunan fosilin bu kadar iyi korunmuş olması araştırmacıları hayrete düşürdü, “Bu çağın şimdiye kadar bulunan en eksiksiz mumyalanmış gri kurdu. O kadar eksiksiz ve o kadar sağlam ki kürkü bile var. Her şeyi yerinde. İç organları bile sağlam” ifadeleri kullanıldı.

Yukon’daki maden ocağında 2016 yılında bulunan fosile dair bazı bulguları ilk kez paylaşan bilim ekibi, fosilin nadir bir tür ve mükemmel şekilde korunmuş bir kurt yavrusuna ait olduğunu ifade etti.

57,000 year-old wolf puppy found frozen in Yukon permafrost

“Bulunan en eksiksiz gri kurt”

Current Biology isimli bilimsel derginin son sayısında yayımlanan araştırmanın başyazarı paleontolog Julie Meachen, 57 bin yıl yaşındaki hayvan fosili için “Bu çağın şimdiye kadar bulunan en eksiksiz mumyalanmış gri kurdu. O kadar eksiksiz ve o kadar sağlam ki kürkü bile var. Her şeyi yerinde. İç organları bile sağlam. Derisi, kürkü ve organları olan bir hayvandan, kemiklerden öğrenebileceğimizden çok daha fazlasını öğrenebiliriz. Ondan tüm bu ayrıntıları alabilmemiz inanılmaz.” ifadelerini kullandı.

Mummified wolf pup found in Yukon is most well-preserved specimen of a gray  wolf, researchers say | CTV News

Buz çağında yaşadığı belirlenen hayvanın fosiline, Yukon bölgesi yerlilerinin kullandığı Han dilinde “kurt” anlamına gelen “Zhur” adı verildi.

Son yemeği bir balık

Araştırma ekibi, çeşitli testler ve analizler yoluyla kurt yavrusunun ininde öldüğünde sadece yedi haftalık olduğunu belirleyebildi. Bilim ekibi, genetik testler sonucunda da kurdun bugün Kuzey Amerika’da bulunan kurtlarla benzerliğinin olmadığını saptadı.

Araştırma ekibinden paleontolog Grant Zazula, “Zhur’un Avrupa’daki buzul çağı kurtlarıyla çok yakın akraba olduğunu gördük. Bu gerçekten ilginç çünkü bu bize Kuzey Amerika’da buzul çağının sonunda gri kurtlarla birlikte büyük bir nüfus değişikliği olduğunu söylüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bilim ekibi, küçük kurdun son yemeğinin beklenilenin aksine bir bizon veya geyik değil balık olduğunu kaydetti.

Beringia Müzesi’nde sergileniyor

Yukon Beringia Interpretive Centre | Travel Yukon - Yukon, Canada |  Official Tourism Website for the Yukon Territory

Zhur, Yukon eyaletinin başkenti Whitehorse’daki Beringia Müzesi’nde sergileniyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN