• Dolar Alış 8.3649TL
  • Dolar Satış 8.3316TL
  • Euro Alış 10.1332TL
  • Euro Satış 10.0928TL

Joe Biden Yönetiminde ABD’de 250 Milyon Doz Aşı Yapıldı

Biden, göreve geldiği tarih olan 20 Ocak’tan bu yana ABD’de uygulanan Kovid-19 aşı dozunun, yarın itibarıyla 250 milyonu aşacağını paylaştı.

Beyaz Saray’da ülkedeki aşılama çalışmalarındaki son durum ve Kovid-19’la mücadeleye ilişkin konuşma yapan Biden, Kovid-19 aşısına teşvik için birçok spor kulübü ve işletmenin kampanyalar düzenlediğini anımsatıp, “Göreve geldiğimden bu yana yapılan aşı dozu yarın 250 milyonu aşacak. Bunun, ülkemiz için çok büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Biden, ülkenin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’a kadar, ülkedeki yetişkinlerin yüzde 70’inin en az 1 doz aşı almış olması yönünde bir hedef koyduklarını anımsatarak şu anda bu oranın yüzde 58’i aştığını ve bu hedeflerine ulaşabileceklerine inandıklarını dile getirdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Pfizer-Biontech aşısının 12-15 yaş aralığındaki çocuklara da uygulanması için onay verdiğine işaret eden Biden, herkesin sadece kendisi için değil, çevresindekiler için de aşı olması gerektiğini vurguladı.

Biden aşılama çalışmalarıyla birlikte ülkedeki vaka, ölüm ve hastaneye yatışlarda da ciddi düşüş olduğunu belirterek “New York Times gazetesi, Kovid-19 kaynaklı hastaneye yatışların Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeye ulaştığını yazdı. Aşıların etkin kullanımı, virüsün yayılımının önünü kesiyor, binlerce insanın hayatını kurtarıyor ve normal hayata dönmelerini sağlıyor” dedi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN