• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

Çinli Bilgisayar Korsanları ABD’yi Hedef Almaya Devam Ediyor

ABD’de birçok şirket bilgisayar korsanlarının hedefi oldu. Çinli olduğu belirtilen korsanların, teknoloji devi Microsoft’un bir güvenlik açığını kullanarak çok önemli bilgilere ulaştığı açıklandı.

2020’nin sonunda Hazine, Maliye ve İç Güvenlik Bakanlıklarına yönelik siber saldırılarla sarsılan Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kez daha siber saldırı paniği yaşanıyor.

Korsanların hedefi bu kez, ABD’deki bankalar, kredi kuruluşları, üniversiteler, düşünce kuruluşları, yerel yönetimler ve şirketler oldu.

Amerikalı yetkililere göre korsanlar Çin’den. Saldırıda Amerikan teknoloji devi Microsoft’un elektronik posta sistemindeki güvenlik açığını kullanarak çok önemli bilgilere ulaşıldı.

Çok geniş çaplı olduğuna dikkat çekilen siber saldırı Beyaz Saray’ı alarma geçirdi.

How Biden Could Change the Conversation on Cybersecurity

Joe Biden konuyla ilgili toplantı yapacağını açıkladı

Joe Biden Yönetiminin, siber saldırılara karşı “Birleşik Koordinasyon Grubu” isimli bir görev gücü kuracağı, ekibin gelecek hafta siber saldırının etkilerini değerlendireceği bir toplantı yapacağı açıklandı.

Microsoft ise güvenlik açığına karşı acil olarak geliştirdiği güncellemeyi kullanmaya başladı. Fakat, buna rağmen siber saldırının sürdüğü ifade edildi.

Başka bilgisayar korsanlarının da, arka kapı olarak nitelenen açığı kullanarak siber saldırılar düzenleyebileceği belirtiliyor.

Aralık’ta bakanlıkları korsanlar tarafından hedef alınan Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Joe Biden “Siber saldırıdan sorumlu olanlar büyük bedel ödeyecek” demiş, Amerikalı yetkililer saldırıların ardında Rus istihbarat servisinin olduğuna inandıklarını belirtmiş, Rusya ise söz konusu iddiaları reddetmişti.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN