• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Bill Gates: Pandemi 2022’de Bitebilir

Microsoft’un ve küresel çapta sağlık hizmetlerinin geliştirilmesini amaçlayan Bill & Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu Bill Gates sosyal medyada bir dizi paylaşım yaparak Covid-19 pandemisiyle ilgili görüşlerini aktardı.

Omicron varyantının bütün dünyada endişe verici bir hızla yayıldığını ve kendisinin de tatil planlarını iptal ettiğini belirten Gates pandeminin en kötü dönemine girildiği ama doğru adımlar atılırsa 2022’de bitebileceği öngörüsünde bulundu.

Gates pandemiyle mücadelede herkesi takviye aşı olmaya çağırdı.

Omicron’un daha önce hiçbir virüste görülmediği kadar hızla yayıldığının altını çizen Gates Omicron’un ne kadar hasta ettiğinin bilenmediğini, bunu öğrenene kadar durumun ciddiye alınması gerektiğini belirtti ve bu dönemde özellikle korumasız olanlara dikkat edilmesini önerdi.

Bunun için maske kullanılması, büyük iç mekan toplantılarından kaçınılması ve en iyi koruma için takviye aşı olunması gerektiğini vurguladı.

Omicron dalgası 3 ayda biter

Aşıların insanları ağır hastalığa ve ölüme karşı korumak için geliştirildiğini ve bunu başardığını ifade eden Gates “Eğer burada iyi bir haber varsa, o da Omicron’un hızlı hareketi sonucu bir kez bir ülkede baskın hale geldi mi o dalga üç aydan önce biter. Önümüzdeki birkaç ay kötü geçebilir ama ben inanıyorum ki eğer doğru adımları atarsak pandemi 2022’de bitebilir” diye yazdı.

Bill Gates’in bir röportajda Pfizer ve Moderna aşıların “işe yaramadığına” dair sözleri sosyal medyada tepki çekmiş, sözlerin röportajın tamamından alınarak anlam kayması yaşandığı ifade edilmişti.

Bill & Melinda Gates Vakfı ise bir dönem aşı karşıtı komplo teorilerinin odağı olmuştu.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN