• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

Biden: Mayıs Sonuna Kadar Tüm Yetişkinleri Aşılayacak Doza Sahip Olacağız

ABD Başkanı Joe Biden, mevcut üç farklı aşı ile ABD’nin Mayıs ayının sonuna kadar tüm yetişkinleri aşılayabilecek sayıda doza sahip olacağını söyledi.

Salı günü yaptığı açıklamada Biden, yüz yüze eğitim yeniden başlayabilmesi için Mart ayı sonuna kadar öğretmenlere en az bir doz koronavirüs aşısının yapılması yönünde eyalet yönetimlerine talimat verdiğini söyledi.

Biden ayrıca ilaç şirketi Merck’in, rakibi Johnson & Johnson’ın koronavirüs aşısı üretimine yardım edeceğini duyurdu. Biden bu ilişki için “İkinci Dünya savaşı ruhu” benzetmesini yaptı.

Salı günü Johnson & Johnson firmasının ürettiği koronavirüs aşısı da acil kullanım onayı almıştı.

Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları ikişer doz halinde yapılırken, Johnson & Johnson aşısı tek doz uygulanacak. Dağıtımı ve saklanması diğer aşılara göre daha kolay olan bu aşının daha fazla yerde kullanılması bekleniyor.

Göreve başlamadan önce açıkladığı 100 günde 100 milyon aşılama hedefi konusunda iyimser olduğunu ifade eden Biden, vatandaşlarına maske takma ve sosyal mesafeyi gözetme konusunda da çağrı yaptı.

Görevdeki ilk 100 gününün sonuna kadar çoğu okulu açmak için uğraştığını söyleyen Biden, 1.9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin Kongre’den geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Paket, okullar için yaklaşık 130 milyar dolarlık bütçeyi içeriyor.

Savaş henüz bitmedi

Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada Biden, “Bugünkü duyurular bu salgını yenme çabamızda büyük bir adımdır. Ama dürüst olmalıyım, bu savaş henüz bitmedi” diye konuştu.

Biden’ın öncelikli hedeflerinden birisi de yüz yüze eğitimi başlatabilmek. Twitter’dan paylaştığı mesajda da bunun altını çizen Biden, “Yüz yüze eğitimi temel hizmet olarak almanın vakti geldi” dedi.

30’dan fazla eyalette eğitimcilerin aşılanmasını sağlamak için şimdiden adımlar attığını söyleyen Biden, geri kalan eyaletlerde de federal hükümetin tam yetkisini kullandığını söyledi.

Biden yönetiminin Eğitim Bakanı da ettiği yeminin ardından Miguel Cardona oldu.

Salı günü USA Today’de yayımlanan yazısında Cardona, bu ay okulların yeniden açılması konusunda ulusal bir zirve düzenleme sözü verdi.

Eyaletler maske zorunluluğunu kaldırıyor

Öte yandan ülkede Teksas eyaleti, pandemi sebebiyle uygulanan maske takma zorunluluğunu gelecek haftadan itibaren kaldırıyor ve işletmeleri tam kapasiteyle açıyor.

Mississippi eyaleti de bugün itibariyle maske zorunluluğunu kaldırıyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN