• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

Artık Telefon Kameraları da Nabız Ölçebilecek

Bir çok taşınabilir cihazın sunduğu nabız ve nefes ölçme yeni geliştirilen bir yapay zeka teknolojisi ile akıllı telefonlarda da görülebilecek.

Google Fit üzerinde kullanılabilecek yeni bir uygulama ile Google Pixel’in kameraları nabız ve nefes hızını ölçebilecek. Uygulama gelecek aydan itibaren kullanıma açılacak.

Bu özellik Google’ı bünyesinde bulunduran Alphabet şirketinin sağlık hizmeti kapsamında geliştirilen yapay zeka teknolojisinin ilk uygulamalarından biri olma özelliği taşıyor.

google pixel AI ile ilgili görsel sonucu

Peki Android’e ve iPhone’a ne zaman geliyor?

Google Sağlık ekibi yöneticileri basın mensuplarına verdikleri bilgiye göre şirket önümüzdeki hafta yapay zeka teknolojisini ölçümleri sağlamlaştıracak şekilde geliştirdikleri metodların ayrıntılarını, önümüzdeki haftalarda ise klinik deneylerle ilgili akademik yazıları paylaşmayı planlıyor.

Uygulamanın Google Pixel dışındaki Android telefonlar ve iPhone’larda da işlevsel hale getirilmesi planlanıyor. Android’ler için kesin tarih verilmezken, iPhone’lar için planların henüz netleşmediği bildirildi.

Uygulama bir güncelleme ile Google Fit’te de kullanılabilecek.

google pixel yapay zeka ile ilgili görsel sonucu

Hem Google Play Store hem de Apple App Store’da bulunan sağlık programları her ne kadar yıllardır bu işlevi sunsa da, 2017 yılında yapılan bir çalışma verilerin doğruluğu konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu uygulamaların kullanım düzeyinin az olduğunu ortaya koymuştu.

Kamera nasıl nabız ve nefes ölçecek?

Apple’ın akıllı saati ve Google Fitbit gibi takılabilir cihazlar düzenli kalp atım hızını algılayan teknoloji uygulamalarını geniş kitlelere ulaştırdı.

Bu özellik akıllı telefon kameralarında daha özel şekilde geliştirildi. Akıllı telefon kullanıcıları nabız ölçmek istediklerinde parmaklarını kameranın merceğine dokundurmaları gerekiyor. Kan akışından kaynaklanan renk farkını algılayabilen mercek bu şekilde nabız ölçüyor.

Nefes ise üst gövdedeki hareketleri kaydeden video sayesinde hesaplanıyor.

google pixel heart pulse ile ilgili görsel sonucu

Uygulama neden geliştirildi?

Google Sağlık ürünün nabız ölçmek isteyen ama bunun için bir taşınabilir cihaz satın almak istemeyen akıllı telefon sahipleri için bir alternatif sunmak amacıyla geliştirildiğini belirtiyor.

Yeni teknoloji sayesinde ölçülen nabız yüzde 2 yanılma payına sahip, bunun giderilmesi için daha fazla tıbbi denemenin gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Google, sağlık pazarına yüksek miktarda yatırım yapan Apple ve Samsung gibi firmalarla rekabet edebilmek için son iki yıldır sağlık hizmetlerine ağırlık veriyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN