• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

ABD’de Yaşanan Hortum ve Kasırgaların Yıkımı Uydu Fotoğraflarından Gözlemlendi

ABD’de 6 eyalette etkili olan hortum ve kasırgalar nedeniyle en az 70 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce bina yıkıldı. Enkaz altında arama kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürürken, uydu fotoğrafları yaşanan facianın boyutlarını ortaya çıkardı. Bir hortumun 365 kilometreden fazla yol kat ettiği tespit edildi.

ABD’de Kentucky başta olmak üzere en az 30 hortumun vurduğu 6 eyalette arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Eevlerini, iş yerlerini kaybeden afetzedeler ise yaralarını sarmaya çalışıyor.

Yetkililer yaşanan felaket nedeniyle yaklaşık 100 kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtirtti.

Tornadoes slam southeast Louisiana: 'The place started shaking, kind of  twisting' - Chicago Tribune

Felakete ilişkin açıklama yapan ABD Başkan Joe Biden, ülkenin tarihindeki en büyük kasırgalardan birine maruz kaldığını söyledi. Biden, ihtiyacı olan insanlara “gereken her şeyi sağlayacağına” dair de söz verdi. 

Biden, ulusa hitaben yaptığı konuşmada, “Size söz veriyorum, ne gerekiyorsa federal hükümet bunu sağlayacak. Kurtarma ekipleri de dahil olmak üzere felaketten etkilenenler için çok üzgünüm. Burası Amerika Birleşik Devletleri, vatandaşlarımız çok kötü yaralandı ve şu anda ölümüne korkuyorlar, bu yıkıcı. Hortumlar  bitene kadar dikkatimin odak noktası bu olacak” dedi.

Kentucky Valisi Andy Beshear ise önceki gün yaptığı açıklamada, “Kentucky’deki en ölümcül kasırga yaşandı. Bu sabah erken saatlerde sabah 5’te 50’den fazla Kentucky sakinini kaybedeceğimizden oldukça emindik. Şimdi bu sayının 70’in üzerinde olduğuna eminim, gün bitmeden 100’ü geçebilir” demişti. 

Beshear, dört hortumun eyaleti yıkıp geçtiğini ve bir tanesinin 365 km’den fazla yol kat ettiğini sözlerine ekledi.

Uydu fotoğrafları, ABD'de yaşanan hortum felaketinin boyutlarını gözler önüne serdi - 9
Uydu fotoğrafları, ABD'de yaşanan hortum felaketinin boyutlarını gözler önüne serdi - 10Uydu fotoğrafları, ABD'de yaşanan hortum felaketinin boyutlarını gözler önüne serdi - 11Uydu fotoğrafları, ABD'de yaşanan hortum felaketinin boyutlarını gözler önüne serdi - 12

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN