• Dolar Alış 8.5728TL
  • Dolar Satış 8.5386TL
  • Euro Alış 10.1262TL
  • Euro Satış 10.0858TL

ABD’de Orman Yangını Sezonu Rekor Sıcaklıklarla Daha da Korkutucu Hale Geldi

ABD’de her yıl görülen orman yangınları sezonuna bu yıl tehlikeli koşullar altında başlandı.

Bu yılki orman yangınlarının geçen yıllara göre daha yıkıcı ve şiddetli olma ihtimali bir hayli yüksek. Uzmanlar da bu yıl yaşanacak yangınların tehlikesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kırsal alanlardaki kontrol edilemeyen yangınlarla ilgili çalışmalar yapan Alberta Üniversitesi’nden Dr. Mike Flannigan, yangınların üç temel zemini olduğunu söylüyor:

Flannigan, “Günden güne koşullar değişebiliyor ancak Kanada ve ABD’nin batısında görülen olağanüstü kuraklık, yangın potansiyelinin doruğa çıkmasına neden oluyor” diyor.

ABD'de orman yangını - Bursada Bugün - Bursa bursa haber bursa haberi bursa  haberleri Bursa

ABD Kuraklık İzleme verilerine göre, ülkenin yarısı farklı düzeylerde olmak üzere kuraklığın etkisi altında. Batı eyaletlerindeyse kuraklık “olağanüstü” düzeye yükseliyor.

Bu yıl Haziran ayında Kanada’nın batısında sıcaklıklar tüm zamanların rekorunu kırdı. British Columbia bölgesindeki Lytton yerleşiminde 49,6 santigrat derecelik sıcaklıklar kaydedildi.

Bu durum bir dizi orman yangınını tetikledi ve yılın bu zamanlarına göre şimdiye kadar görülmeyen genişlikte alan kül oldu.

ABD'de aşırı sıcak ve orman yangını alarmı - Sputnik Türkiye

ABD’nin batısında da benzer bir tablo hakim.

Bu yıl yüksek sıcaklıklar nedeniyle dağ tepelerinde kar örtüsünün bulunmaması da endişe yaratıyor. Kar örtüsü, genellikle yangınlara karşı bariyer görevi görüyor ve kuraklık şartlarını hafifletiyor.

Uzmanlar bu durumun yangınlara davetiye çıkardığı uyarısını yapıyor.

Yangın sezonu normalde ABD’nin güneybatısında Arizona gibi eyaletlerde başlar. Yaz sonlarında ise California ve ardından Oregon ve Washington gibi kuzey bölgelere doğru devam eder.

'Daha önce görülen hiçbir şeye benzemiyor': Kaliforniya'da orman yangını  'büyük felaket' ilan edildi | Euronews

Bu yıl ise ABD’deki yangın sezonunun çok daha erken başladığının işaretleri var.

Geçtiğimiz sene rekor seviyede alan yanmıştı

Arizona’da bu yıl yanan toplam arazi alanı, 2018 ve 2019’u geride bıraktı. Geçen yıl, 2011 hariç son 10 yılın en büyük yangını kaydedilmişti.

California’da ise 2020’nin aynı dönemine göre bu yıl 17 bin hektar daha fazla alan yandı. Geçen yıl 1 milyon 600 bin hektardan daha fazla alan yanmıştı. Bu alan, eyalet tarihinde bir rekor.

Orman yangınları ABD'yi duman boğdu; dört şehirde hava kalitesi dünyanın en  düşük ilk 10'una girdi

ABD’nin batı kıyısında geçtiğimiz yıl görülen devasa yangınlara henüz rastlanmadı ancak olağanüstü kuraklık şartlarında büyük yangınların tekrarlanmasından korkuluyor.

ABD genelinde, yangınlarla kül olan toplam arazilerin sayısında ciddi artış gözlemlenebiliyor.

Kanada’da ise yanan alanlarda yıldan yıla ciddi artış görülmekle birlikte, 10 yıllık ortalamayı ele alan araştırmalar geçtiğimiz 10 yılın kaygı verici bir yükselişe sahne olduğunu ortaya koyuyor.

ABD'nin California eyaletindeki orman yangını | NTV

Dr. Flannigan, 1960-70’lerde 1 milyon hektar düzeyinde olan yangın alanının bugün 2,6 milyon hektara ulaştığını kaydediyor.

Kanada’da yılın bu zamanına kadar yanan alanlar, 10 yıllık ortalamanın üzerinde. British Columbia bölgesinde ise şimdiden 90 bin hektar alan kül oldu.

Flannigan, “British Columbia’da yangın sezonu Temmuz ortasında başlardı, Ağustos’u ve Eylül başını kapsardı. Bu yıl ise bu genişlikte ve yoğunlukta yangınlar oldukça erken başladı” diyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN