• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

ABD’de Mart Ayında Meydana Gelen Saldırılar Yüzünden Ateşli Silah Başvurusu Rekor Kırdı

Bir düzineden fazla insanın silahlı saldırıya kurban gittiği Mart ayında, ateşli silah için gereken sabıka kaydı başvurularında rekor seviyelere çıkıldı.

CNN’in Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) elde ettiği bilgiye göre, geçen ay yaklaşık 4.7 milyon ABD’linin, silah satın alırken istenen adli sicil kaydı almak için başvurduğu; bu rakamın, Şubat ayına göre yüzde 36 artış gösterdiği belirtildi.

Sabıka kaydı başvurularının, Atlanta ve Colorado’nun Boulder şehirlerinde bir düzineden fazla insanın silahlı saldırılarda ölmesi üzerine, ABD Temsilciler Meclisinde silah satışlarının zorlaştırılmasına yönelik tasarıların onaylandığı döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Kovid-19 yardım çeklerinin de silah alımı üzerindeki etkisi tartışılıyor

Kronavirüs salgını kapsamında federal hükümetin dağıttığı binlerce dolarlık maddi desteğin, ABD’lileri silah alımına yönlendirip satışları artırmış olabileceğine işaret edildi.

Temsilciler Meclisi 11 Mart’ta, tüm silah satışları ve transferleri için sabıka kaydı kontrollerini arttıran iki silah kontrol yasasını onaylamış, ABD Başkanı Joe Biden da 22 Mart’ta Boulder’da bir polis memuru dahil 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının ardından silah kontrol yasasını desteklediğini açıklamıştı.

Tasarıların yasalaşması için ABD Senatosunda 50 Demokrat ve en az 10 Cumhuriyetçi Senatörün desteği gerekiyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN