• Dolar Alış 8.1951TL
  • Dolar Satış 8.1624TL
  • Euro Alış 9.7470TL
  • Euro Satış 9.7081TL

ABD’de Kış Ülkenin Güney Kesimlerinde Bile Hissedildi, Texas -18 Dereceyi Gördü

ABD’nin iç ve güney eyaletlerinde etkisini gösteren soğuk havalar hayatı olumsuz etkiliyor.

winter blizzard in us ile ilgili görsel sonucu

Kanada sınırından Meksika’ya kadar ülkenin iç ve güney kesimlerinde 170 milyon kişiyi etkileyen kar, buz, yağmur ve dondurucu soğuklar nedeniyle eyaletlerde endişe verici düzeyde elektrik ve ısıtma sorunu yaşandığı belirtildi.

winter blizzard in us ile ilgili görsel sonucu

Poweroutage.us sitesine göre kötü hava şartlarının en fazla vurduğu eyaletlerden Teksas’ta 4 milyon 300 bin ev ve iş yerinin elektriksiz kaldığı bildirildi.

16 eyalete hizmet veren Southwest Power Pool elektrik şirketinin, rekor derecedeki soğuk yüzünden ısı ve elektriğe yönelik artan aşırı talep nedeniyle belli saatlerde dönüşümlü olarak elektrik kesintileri uygulamak zorunda kaldıklarını açıkladı.

winter blizzard in us ile ilgili görsel sonucu

Teksas son 30 yılın en soğuk gününü yaşadı

Teksas’ın Houston şehrinde, 500’den fazla kişinin aşırı soğuğa karşı belediyenin koruma binalarına sığındığı bilgisi paylaşılırken, evlerdeki elektrik kesintileri nedeniyle çoğu vatandaşın da araçlarını çalıştırarak içinde ısınmaya çalıştığı belirtildi.

texas lowest temperature ile ilgili görsel sonucu

Teksas, eksi 18 derece ile son 30 yılın en soğuk günlerini yaşarken, Minnesota’da eksi 39, Kansas’ta eksi 34 ve Güney Dakota’ta eksi 26 derece ile eyaletlerde son yıllardaki en düşük sıcaklığın kaydedildiği bildirildi.

Kötü hava koşullarına maruz kalan bir çok eyalette “acil durum” ilan edilirken, Teksas’ta 3 binden fazla uçak seferinin de iptal edildiği açıklandı.

winter blizzard in us ile ilgili görsel sonucu

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi, soğuk hava şartlarının Teksas ve çevresinde etkisini birkaç gün daha sürdüreceği uyarısında bulunurken, kar ve buzlu yağmur yağışı ile soğuk havanın daha güneye ve kuzeydoğu bölgesine doğru genişleyeceğini kaydetti.

winter blizzard in us ile ilgili görsel sonucu

Perşembe gününden bu yana etkili olan sert kış şartları ve buzlanma nedeniyle meydana gelen kazalarda en az 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN