• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

Abdalın Oğlu – MUSTAFA EMRE SELEK

Bin yıldan fazladır Anadolu’daydılar. Özel ve ayırt edici yaşam biçimleri, inanç sistemleri, adet ve geleneklerine dayalı özgün manevi evrenleri içerisinde yarattıkları değerler ve düşünceler ile tasavvufun temelinde yer aldılar. Hak yoluna bağlı, sevgi, barış ve kardeşlik duygusuyla dolu engin gönülleri ile dört bir yanına dağıldıkları bereketli Anadolu toprağının müzik kültürünü çağlar boyu yeniden inşa edip geliştirerek münhasır bir kültür hazinesi yarattılar.

Derviş Abdallar soyundan, ömrü gariplik ile bülbüllük arasında geçmiş, son nefesinde; “sazımın emaneti” diyerek yarattığı gönül mirasını teslim eden, ustalar ustası Muharrem Ertaş’ın benzersiz ozan oğludur Neşet Ertaş. Tıpkı babası gibi bir garip bülbül misali sürdüğü ömrü boyunca elinde sazı, dilinde sözü, yüreğinde aşkın közüyle, korun içine çekilen ateş misali, emeğini ozan bilgeliğinin ardına gizleyerek hep hayatı havalandırdı, yaşadığını söyledi – söylediğini yaşadı. Engin gönlü, yalınkat yüreğinden taşan hüzünlü ve yanık ifadesi ile havalandırdığı türküleri, Anadolu tarihi kadar derin, Anadolu toprağı kadar bereketli, Anadolu kültürü kadar zengin, Anadolu insanı kadar içten, sade ve cömert.

Kendisini Kerem’lerden, Mecnun’lardan, Karacaoğlan’lardan, Kamber’lerden, Pir Sultan’lardan süregelen bir aşk kanalının getirisi olarak tanımlayan Neşet Ertaş’ı yetiştiren, tüm canları Hak bilen, sanatı ibadet gören ve kutsal saydıkları sanatları yoluyla insan hizmetine aşk-ı saadetle koşan Orta Anadolu Abdallarıdır.Neşet Ertaş, her bir bireyin yaşamının doğumdan ölüme kadar seslerle örülü olduğu böylesi büyük bir sanat topluluğunun piridir.

O, Anadolu toprağının vicdanı, yüz akıdır. Varılacak menzili insan olarak gördüğü nice zorluklarla dolu çileli ömrünü kat ederken, arif kişiliği, sanatsal dehası ve yarattığı emsalsiz gönül mirası ile insanlığa hizmet yolunda ışık olmuş, yaşadığı çağa damgasını vurmuştur.

Bir Anadan Dünyaya Gelen Yolcu

Görünce Dünyaya Gönül Verdin Mi

Kimi Böyü Kim Böcek Kimi Gül

Marak Edip Heç Birini Sordun Mu

Bunlar Neden Nedenini Sordun Mu

İnsan Ölür Ama Uruhu Ölmez

Bunca Mahlukat Var Heç Biri Gülmez

Cehennem Azabı Zordur Çekilmez

Azap Çeken Hayvanları Gördün Mü

Azap Çeken Hayvanları Gördün Mü

İnsandan Doğanlar İnsan Olurlar

Hayvandan Doğanlar Hayvan Olurlar

Hepiside Bu Dünyaya Gelirler

Ana Haktır Sen Bu Sırra Erdin Mi

Ana Haktır Sen Bu Sırra Erdin Mi

Vade Tekmil Olup Ömrün Dolmadan

Emanetçi Emaneti Almadan

Ömrüyün Bağının Gülü Solmadan

Varıp Bir Canana İkrar Verdin Mi

Varıp Bir Cananın Kulu Oldun Mu

Garip Bülbül Gibi Feryat Ederiz

Cehalet(Cahiller) Elinde Küs Mü Kederiz

Hep Yolcuyuz Böyle Geldik Böyle Gideriz

Dünya Senin Vatanın Mi Yurdun Mu

Dünya Senin Vatanın Mi Yurdun Mu

Yazarın izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

mustafaemreselek@gmail.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN