• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

ABD ve AB Arasındaki Airbus-Boeing Anlaşmazlığında İlerleme Kaydedildi

Avrupa Birliği ve ABD arasında uzun yıllardır süren Airbus-Boeing anlaşmazlığında en sonunda olumlu bir adım atıldı, taraflar karşılıklı uygulanan gümrük vergisini geçici olarak askıya almaya karar verdi.

Trump döneminde bozulan ilişkileri onarma çabasındaki Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, 16 yıldır süren Airbus-Boeing anlaşmazlığı nedeniyle uyguladıkları milyar dolarlık gümrük vergilerini karşılıklı olarak askıya alacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, tarafların ilk etapta bu vergileri dört aylığına dondurma kararı aldığını duyurdu.

Konuyla ilgili olarak ABD Başkanı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyleyen Von der Leyen, tarafların bu sorunu tamamen çözme konusundaki kararlılıklarını ortaya koyduklarını belirtti.

Ursula von der Leyen

Avrupa Konseyi Başkanı Von der Leyen “Bu, Atlantik’in her iki yakasındaki işletmeler ve sanayiler için de harika bir haber. Aynı zamanda gelecek yıllardaki ekonomik iş birliğimiz için de çok olumlu bir sinyal” ifadesini kullandı.

Her iki tarafta rakip uçak üreticisinin haksız rekabetinden şikayetçi

Taraflar arasındaki anlaşmazlığın temeli, Dünya Ticaret Örgütü’nde de dava konusu olan suçlamalara dayanıyor.

Her iki taraf da birbirine rakip olan uçak üreticisi şirketler Airbus ve Boeing’e verilen devlet desteğinin adil olmadığını savunuyor.

Avrupalı konsorsiyum Airbus ile ABD’li Boeing üzerinden doğan anlaşmazlık nedeniyle ABD, AB ürünlerine 7,5 milyar dolarlık gümrük vergisi uygularken Brüksel de geçen Kasım’da Amerikan ürün ve hizmetlerine 4 milyar dolarlık ek vergi getirmişti.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN