• Dolar Alış 6.8755TL
  • Dolar Satış 6.8480TL
  • Euro Alış 7.7856TL
  • Euro Satış 7.7545TL

ABD Tarihine Damga Vurmuş Teknoloji Girişimcilerinde Bugün: Jeff Bezos

Amazon.com’un kurucusu olan ve e-ticaretin gelişmesine bu sayede çok fazla katkıda bulunan Jeff Bezos Amerikan girşimci ve iş insanı. Tüm dünyayı etkileyen bu girişimin ardında yatan öyküsüne gelin hep beraber bakalım.

12 Ocak 1964 tarihinde New Mexico’da dünyaya gelen Bezos, manevi durumu kötü olan bir aileye sahipti. Aktör olma hayalleri kuran babası Ted Jorgenson, evi terk ederek annesi ve Jeff Bezos’u bir başına bıraktı. Bezos’un annesi ise bir süre sonra Küba’lı bir göçmen olan Miguel Bezos ile evlenmeye karar verdi. Bu evlilik gerçekleştiğinde Bezos, çok küçük bir çocuktu. Babası olarak bildiği adamın, aslında gerçek babası olmadığını öğrendiğinde ise 10 yaşındaydı.

Bezos, icatlarına o kadar önem veriyordu ki ailesinin bu atölyeden uzak tutmak için atölyeye yaklaşıldığında kendisinin haberi olacağı bir uyarı sistemi bile kurmuştu. Okula bağışlanan bilgisayarı, ders bittikten sonra kullanma kılavuzuna bakarak inceleyen Bezos, bu sayede programlama yapmayı da öğrendi.

bezos childhood

Bir Star Trek hayranı olan Bezos, uzay alanına da büyük ilgi duydu. Filmde sempatiği duyduğu Spock ve Kaptan Kirk gibi karakterler, uzayı daha da sevmesini sağladı. Jeff Bezos, bu sevginin peşinden gidecek, ilerde NASA’dan milyonlarca dolarlık yatırım alacağı Blue Origin isimli bir şirket kuracaktı.

Liseyi dereceyle bitiren Bezos, Princeton Üniversitesi bilgisayar bilimi bölümünü bitirdi. Mezun olduktan sonra, Fitel şirketinde işe başlayan Bezos, burada önemli bir başarı kaydedemedi. Ardından DE Shaw & Co ‘da çalışmaya başladı ve 4 sene gibi çok kısa bir süre içerisinde genel müdür yardımcılığına kadar yükseldi. Eşi, MacKenzie Tuttle ile bu şirkette tanışan Bezos, evlendikten kısa bir süre sonra dergide bir haber okudu ve okuduğu haber hayatını değiştirecekti. Haberde, internetin sadece bir sene içerisinde %2300 büyüdüğü yazıyordu. Haberin etkisinden çıkamayan Bezos, internet üzerinden satılabilecek ve en fazla tutma ihtimali olan 20 ürünün listesini çıkardı. Araştırma sonucunda, internet üzerindeki kitap satışlarının neredeyse hiç yapılmadığını gördü.

amazon

Bezos, uzun düşüncelerden sonra şirketi kuracağı yer olarak Seattle’ı seçti. Amazon ismi için çok düşündü. Sitesine vereceği isim dünyanın en büyüğü, en uzunu ve en sonsuzu gibi şeyler ifade etmeliydi. Bir gün, yine sitesi için isim düşünürken aklına dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri geldi. Hızlıca bu ismi satın alan Bezos, sitesinin adının Amazon olduğunu herkese duyurdu. Böylece Amazon’un isim tescili, 1 Kası 1994 tarihinde alınmış oldu.

Sitenin ilk dönemlerinde, her satın alma işlemi olunca çalışanların bilgisayarlarına zil çalma efekti yerleştiren Bezos, müşterilerle beraber artan zil  sesine dayanamayarak bu sistemi iptal etti. Jeff Bezos, bu işe o kadar çok gönül vermişti ve inanmıştı ki sitenin satışa başladığı zamanlarda 1987 model Chevrolet aracı ile bizzat kuryelik yapıyordu.

1997 yılında, halka arz ettiği Amazon.com hiç beklenmeyecek kadar büyük bir ilgiyle karşılandı ve hisse senetleri 25 Dolara ulaştı. O güne kadar kimsenin konuşmadığı Bezos, manşetlere geleceğin milyarderi olarak adını yazdırdı.

jeff bezos

2007 yılına gelindiğinde, Kindle ismindeki elektronik kitap okuyucu piyasaya süren Amazon, kitap haklarını ucuza alıp defalarca kopyalayıp sattı. Bu sayede ise milyarlarca dolar kazandı. Şu anda ise 112 milyar dolar ile Bill Gates’i bile ardında bırakmış bir kişi olan Jeff Bezos, Seattle’da bir garajda kurduğu Amazon hisselerinin yaklaşık %12’sine sahip.

Geçtiğimiz Ağustos ayında eşi Mackienzi ile evliliklerini sonlandıran Jeff Bezos üç tane de çocuğa sahip ve 53 yaşında. Aktif bir spor hayatına sahip olan Bezos, spor sayesinde genç kalmayı da başarıyor.

Bezos’un böylesine bir başarıya ulaşmış olması demek elbette ki hayal kurmaktan vazgeçtiği anlamına da gelmiyor. Çünkü Bezos’un tüm dünyaya drone ile sipariş dağıtma projesinden, uzayda insan kolonisi kurmaya kadar birçok hayali bulunuyor. Drone ile sipariş teslimi ise ilk kez İngiltere’de gerçekleşmiş bulunmakta.

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN