• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

2.8 MİLYON DOLAR YATIRIM ALAN “ScoreBeyond.com” KURUCUSU EMRECAN DOĞAN

Silikon Vadisi’nin değerli yatırımcılarından biri olan Khosla Ventures’dan 2.8 Milyon Dolarlık yatırım alan ScoreBeyond.com uygulaması ABD’deki üniversite sınavlarına (SAT) yönelik testler içeren online bir platform. Emrecan Doğan, geliştirdiği bu uygulama ile SAT kurslarından çok daha verimli olacaklarını iddia ediyor.

 

VADİ’YE YOLCULUK

Teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi birçok Türk girişimciyi de barındırıyor. Boğaziçi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Emrecan Doğan, stajını tamamladığı P&G (Procter& Gamble) ‘de marka müdürü olarak çalışmaya başlıyor. İş yerinde müdürünün “Silikon Vadisi” tavsiyesi ise Emrecan Doğan’ın dönüm noktalarından biri oluyor. Bu tavsiyenin üzerine kendini San Francisco’da bulan Doğan, Silikon Vadisi macerasına Amazon Kindle’da ürün yöneticisi olarak başlıyor.

TOEFL SINAVI İLHAM VERDİ

İşte tam da Emrecan Doğan’ın Amazon Kindle’daki işini yürüttüğü zamanlarda, eşi TOEFL sınavına hazırlanıyor ve o sırada Doğan’ın aklından sınava hazırlığa yardımcı olabilecek bir uygulama yapmak geçiyor. Böylece ScoreBeyond’un ilk tohumu atılmış oluyor.

AMERİKA ÜNİVERSİTE SINAVLARINA HAZIRLIK

Uygulamanın ilk 6 ayında, SAT yani bir diğer dille Amerikan üniversitelerine giriş sınavlarına hazırlanan yaklaşık 200 bin lise öğrencisi bu uygulamayı her gün kullanmaya başlıyor. Sadece Amerikalı gençler değil, dünyanın dört bir yanından Amerika’da üniversite okuma hayali kuran binlerce öğrenci ScoreBeyond’u kullanıyor.

GURURLANDIRAN GELİŞME

Khosla Ventures’dan yatırımla başlayan bu girişim, profesyonel iş ve sosyal ağ olan Linkedin tarafından satın alınıp başarılı bir 6 yıllık süreci tamamlamış görünüyor. Emrecan Doğan’ın ise “ürün yöneticisi” olarak Linkedin bünyesinde çalışmaya başlamasıyla Linkedin’de çalışan Türklerin sayısı biraz daha artıyor.

 

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN