• Dolar Alış 5.7117TL
  • Dolar Satış 5.6889TL
  • Euro Alış 6.4041TL
  • Euro Satış 6.3785TL

TRUMP’TAN AÇIKLAMA: İRAN YAPTIRIMLARINDA MUAFİYET BİTİYOR

trump1

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran yaptırımlarından geçici olarak muaf olan başta Türkiye olmak üzere 8 ülkenin ayrıcalığının biteceğini duyurdu.

 

MUAFİYETE SON

Amerikan yönetimi, Türkiye başta olmak üzere 8 ülkenin de dahil olduğu geçici muafiyetin kalkacağını açıkladı. Türkiye, Yunanistan, Çin, Tayvan, Hindistan, Güney Kore, Japonya, İtalya’ya uygulanan bu geçici muafiyetin 2 Mayıs’tan itibariyle sonlandırılacağı Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklama ile bildirildi. Beyaz Saray, daha önce yaptığı bir açıklamayla İran yaptırımlarından muaf tutulan bu 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini duyurmuştu.

Beyaz Saray, İran’dan petrol ithali yasaklandığında ise uluslararası enerji piyasasında ortaya çıkacak olan açığı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden tedarik edilecek petrolle kapatılacağının güvencesini verdi.

 

TÜRKİYE’DEN İLK TEPKİ GECİKMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeme kararına tepki göstermekte gecikmedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sosyal medyada yaptığı açıklamada ise şu sözlere yer verdi:

“ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz.” 

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN